Swiss Re Institute szacuje, że straty ekonomiczne spowodowane katastrofami naturalnymi w 2023 r. wyniosły 280 miliardów dolarów, z czego 51,6 mld stanowiły straty powodziowe. Instytut przeprowadził badanie, w którym porównał korzyści ekonomiczne i wskaźniki kosztów wybranych środków ochrony przeciwpowodziowej.
W opublikowanym raporcie „Resilience or rebuild? The costs and benefits of climate adaptation measures for flood” podkreślono m.in., że w skali globalnej korzyści ekonomiczne z zastosowania wałów przeciwpowodziowych i grobli mogą przewyższać koszty odbudowy po katastrofie od 2 do 7 razy, a na obszarach zagrożonych powodzią nawet 10-krotnie. Autorzy dokumenty zwrócili też uwagę, że konstrukcje zbudowane zgodnie z optymalnymi standardami mogą zmniejszyć szkody powodziowe o 60–90%, zwłaszcza w gęsto zaludnionych regionach.
W raporcie podkreślono, że wszystkie konstrukcje przeciwpowodziowe, szczególnie jeśli są modernizowane i utrzymywane, mogą przynieść korzyści zarówno ubezpieczycielom, jak i ubezpieczającym.
– Inwestycje w adaptację do zmian klimatu, takie jak gotowość przeciwpowodziowa, nie tylko promują stabilność gospodarczą i tworzą miejsca pracy, ale także pomagają zapewnić ludziom bezpieczeństwo – skomentowała Veronica Scotti, przewodnicząca ds. rozwiązań dla sektora publicznego Swiss Re.
(AM, źródło: PIU)