Swiss Re: Skutki burz mocno dopiekły ubezpieczycielom

0
383

Z szacunków Swiss Re Institute wynika, że silne burze spowodowały do 70% wszystkich strat ubezpieczonych z tytułu klęsk żywiołowych w pierwszej połowie 2023 r. Łączna wartość strat katastroficznych objętych ochroną ubezpieczeniową wyniosła 50 miliardów dolarów, wobec 48 mld dol. po pierwszych sześciu miesiącach 2022 r. To drugi najwyższy wynik od 2011 roku.

Silne burze konwekcyjne – połączone z grzmotami, błyskawicami, ulewnym deszczem, gradem, silnym wiatrem i nagłymi zmianami temperatury – spowodowały 35 mld dol. (blisko 70%) strat ubezpieczonych na całym świecie w pierwszej połowie 2023 r. Kwota ta jest prawie dwukrotnie wyższa niż średnia roczna z ostatnich dziesięciu lat (18,4 mld dol.).     

34 mld dol. strat spowodowała seria silnych burz w USA. To najwyższy wynik półroczny w historii. Dziesięć zdarzeń wygenerowało co najmniej 1 mld dol. kosztów, podczas gdy średnia dla ostatnich dziesięciu lat to sześć zdarzeń. Najbardziej dotkniętym stanem był Teksas.

Dwa gwałtowne zjawiska pogodowe w odstępie zaledwie dwóch tygodni, jakie na początku 2023 roku nawiedziły Nową Zelandię, były najbardziej kosztownymi zdarzeniami związanymi z pogodą w tym kraju od 1970 r. Łączna wartość strat ubezpieczonych z ich tytułu jest szacowana na 2,3 mld dol.

Ulewne deszcze w regionie Emilia-Romagna w północnych Włoszech w połowie maja doprowadziły do rozległych powodzi i strat ubezpieczonych prognozowanych na ponad 0,6 mld dol. Było to również najkosztowniejsze zdarzenie w tym kraju związane z pogodą od 1970 r.

Najbardziej kosztowną katastrofą, zarówno pod względem strat ekonomicznych, jak i ubezpieczonych, było trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Według Swiss Re straty ubezpieczeniowe po kataklizmie można szacować na 5,3 mld dol.

(AM, źródło: Swiss Re)