W 2022 r. sama wysoka inflacja doprowadziła do wzrostu kosztu likwidacji szkód w ubezpieczeniach majątkowych i wypadkowych o 5–7,5% na pięciu najważniejszych rynkach – wynika z danych zebranych przez Swiss Re.
Spodziewamy się, że w 2023 r. inflacja powinna spowodować dodatkowy wzrost wartości szkód o 3,5–6,5% – zapowiedziano w raporcie Instytutu Swiss Re zatytułowanym „Inflacja może zelżeć, ale presja szkodowa w ubezpieczeniach majątkowych i wypadkowych (P&C) pozostaje”, analizującym trendy inflacyjne i cenowe w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Australii i USA.
W majątku, biznesie krótkoterminowym, który natychmiast odczuwa skutki inflacji i rosnące koszta odbudowy, raport oszacował wzrost wypłat za 2022 r. na 6–13%, z dodatkowym wzrostem o 3,5–10% spodziewanym w 2023 r.
„Środowisko wysokiej inflacji jest kosztowne dla ubezpieczycieli majątkowych. Straty spowodowane przez huragan Ian pod koniec 2022 r. przyczyniły się do pogorszenia współczynnika szkodowego segmentu majątkowego, ale głównym czynnikiem były gwałtowne wzrosty inflacji ekonomicznej” – czytamy w raporcie.
Swiss Re zasugerował, że wzrosty stawek w ubezpieczeniach P&C osiągnięte w 2022 r. były niewystarczające, aby zrównoważyć presję wywieraną przez czynniki pozaekonomiczne, takie jak inflacja społeczna i rosnąca częstość szkód w liniach ubezpieczeń nieruchomości i komunikacyjnych.
Faktycznie przychody ze składek powinny wzrosnąć o 13% w 2022 r., aby stanowić przeciwwagę dla napędzanego przez inflację wzrostu kosztów likwidacji szkód, stwierdził Swiss Re, zauważając, że przychody ze składek z ubezpieczeń nieruchomości rozmijają się z rosnącymi kosztami likwidacji szkód w Australii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Swiss Re spodziewa się, że wzrost kosztów likwidacji szkód P&C wyhamuje w 2023 r. wraz ze spadkiem inflacji. Wskutek nowych wycen na obszarach szkodowych dokonanych podczas odnowień polis na rynku ubezpieczeń pierwotnych, ubiegłoroczna presja na underwriting może nieco osłabnąć. Niemniej jednak ubezpieczyciele powinni zachować dyscyplinę, zarówno cenową, jak i warunków ubezpieczenia, ponieważ inflacja prawdopodobnie nadal będzie mieć wpływ na wiele istotnych dla likwidacji szkód kategorii cenowych, takich jak koszta pracy i medyczne.
W przeprowadzonej przez Swiss Re analizie rentowności ośmiu rynków średni współczynnik łączony w ubezpieczeniach P&C wzrósł w 2022 r. do 99,3%, z 96% w 2021 r., głównie wskutek inflacji. Rynki wzięte pod uwagę to Australia, Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, USA, Wielka Brytania i Włochy.
AC