Swiss Re zamknął pierwsze trzy kwartały tego roku stratą netto w wysokości 285 mln dolarów. O takim rezultacie przesądził III kwartał, w którym reasekurator odnotował stratę netto w wysokości 442 mln dol. Firma zasygnalizowała, że ceny przy odnowieniach w przyszłym roku wzrosną.
Zwrot z kapitału własnego (ROE) uplasował się na poziomie –2,1% w porównaniu do 6,6% w tym samym okresie ubiegłego roku. Po 3 kwartałach 2021 r. Swiss Re mógł się też pochwalić zyskiem netto wynoszącym 1,3 mld USD i ROE na poziomie 6,6%. Główną przyczynami pogorszenia rezultatów były znacznie niższe wyniki inwestycyjne, duże roszczenia z tytułu katastrof naturalnych w wysokości 2,7 mld USD oraz zawiązane w pierwszym kwartale rezerwy w wysokości 283 mln USD związane z wojną na Ukrainie.
W okresie lipiec–wrzesień strata poniesiona w biznesie reasekuracji ubezpieczeń majątkowych i osobowych wyniosła 283 mln euro. To efekt szkód wyrządzonych przez huragan Ian, powodzi w Australii i RPA oraz gradu we Francji, a także zwiększonej liczby małych i średnich roszczeń. Jednostka podstawowa reasekuratora z Zurychu otrzymała zgłoszenia o odszkodowania na 2,5 mld dol. W dobrej kondycji był natomiast biznes ubezpieczeń na życie i zdrowie, którego wynik netto osiągnął poziom 221 mln dol.
– Pierwsze dziewięć miesięcy tego roku było naznaczone splotem wydarzeń wpływających na wyniki finansowe Swiss Re: od turbulencji na rynkach finansowych po wzrost roszczeń z tytułu katastrof naturalnych, rosnącą inflację i wojnę na Ukrainie. Chociaż te trudności znacząco wpłynęły na reasekurację ubezpieczeń majątkowych i osobowych, wszystkie inne segmenty radzą sobie dobrze i są na dobrej drodze do osiągnięcia celów finansowych na 2022 r. – powiedział dyrektor generalny Swiss Re Group, Christian Mumenthaler.
Pozycja kapitałowa Swiss Re pozostała bardzo silna, ze wskaźnikiem Group Swiss Solvency Test (SST) na poziomie 274% na dzień 1 lipca 2022 r.
Dyrektor finansowy John Dacey zapewnił, że rezerwy na koszta huraganu Ian są wystarczające na pokrycie wszelkich nowych roszczeń, jakie się pojawią w IV kwartale. W pierwszym miesiącu ostatniego kwartału roku nie zaobserwowano żadnych oznak strat z tytułu dużej katastrofy naturalnej.
Swiss Re ostrzegł już, że nie będzie w stanie osiągnąć w tym roku docelowego 10% zwrotu na kapitale, potwierdził natomiast cele rentowności na 2024 r. Za trzy kwartały 2022 r. składka zarobiona netto i przychody z opłat wyniosły 32,4 mld dol., o 1,3% więcej niż przed rokiem.
Osiągnięcie docelowego znormalizowanego współczynnika łączonego poniżej 94% za 2022 r. nie jest prawdopodobne. Po 9 miesiącach współczynnik łączony wynosił 106,1%, ale w postaci znormalizowanej 96,2%.
(AM, AC, źródło: Swiss Re, Insurance Journal)