Szeroka ochrona gospodarstwa rolnego od PZU

0
1769

Rolnictwo to praca przez cały rok i często główne źródło utrzymania dla całej rodziny. Prowadzenie gospodarstwa rolnego łączy się z różnymi zagrożeniami, związanymi między innymi z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Dlatego tak ważna jest szeroka ochrona ubezpieczeniowa gospodarstwa na wypadek wielu nieprzewidzianych zdarzeń. Można ją zyskać dzięki nowej ofercie PZU.

Jako lider na rynku ubezpieczeń posiadamy pełen wachlarz ubezpieczeń dla producentów rolnych. Oprócz obowiązkowych ubezpieczeń OC rolników i budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego posiadamy od maja br. roku nowe ubezpieczenie dobrowolne PZU Gospodarstwo Rolne Plus. Oferujemy również ubezpieczenie upraw z dopłatą z budżetu państwa, ubezpieczenie nakładów poniesionych na założenie plantacji, ubezpieczenie mienia ruchomego w gospodarstwach rolnych, ubezpieczenie zwierząt gospodarskich, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, a także ubezpieczenie NNW rolników i ich współmałżonków oraz ubezpieczenia komunikacyjne.

Dobrowolne ubezpieczenie budynków i budowli dla rolnika

Nowe ubezpieczenie PZU Gospodarstwo Rolne Plus oferuje ochronę gospodarstwa na wypadek szkód, które nie są objęte ubezpieczeniem obowiązkowym dla budynków. Dzięki temu dobrowolnemu ubezpieczeniu klienci mogą otrzymać odszkodowanie również m.in. w razie szkód wywołanych deszczem (bez względu na współczynnik wydajności), dewastacją, przepięciem czy wiatrem o dowolnej prędkości. W ramach tego produktu oferujemy także ochronę od szkód spowodowanych rażącym niedbalstwem.

Ochroną ubezpieczeniową obejmujemy budynki i budowle, w tym urządzenia OZE stanowiące budowle (turbiny wiatrowe) lub stałe elementy budynku (np. panele fotowoltaiczne na dachu). Ochroną mogą być objęte także budynki niepokryte dachem, które są w budowie – zarówno nowo wznoszone, jak i użytkowane, ale będące w trakcie remontu, odbudowy, nadbudowy czy rozbudowy. Ubezpieczenie obejmuje także materiały budowlane składowane w miejscu ubezpieczenia, przeznaczone do wbudowania.

Nowości w ubezpieczeniu dla rolnika

Dzięki ubezpieczeniu budynków PZU Gospodarstwo Rolne Plus rolnicy mogą zyskać również dodatkowe odszkodowanie w razie szkody objętej obowiązkowym ubezpieczeniem budynków rolniczych, czyli dotyczącej domu jednorodzinnego lub budynku biurowego o zużyciu do 50% oraz pozostałych budynków rolniczych o zużyciu do 20%. Jak to działa?

W ramach ubezpieczenia obowiązkowego klient otrzyma odszkodowanie w wysokości uwzględniającej zużycie budynku. Natomiast w ramach PZU Gospodarstwo Rolne Plus dodatkowo wypłacimy różnicę pomiędzy wysokością odszkodowania z ubezpieczenia obowiązkowego (tj. według wartości uwzględniającej zużycie budynku) a wysokością odszkodowania według wartości nowej, ustalonej zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

W ramach PZU Gospodarstwo Rolne Plus oferujemy nie tylko wypłatę odszkodowania, ale również pakiet assistance. Usługi assistance będą miały zastosowanie nie tylko do domów mieszkalnych, ale również i innych rodzajów budynków (np. chlewni, obory, budynku gospodarczego). W razie wystąpienia zdarzenia objętego ochroną możemy zapewnić m.in. wsparcie specjalistów (np. elektryka, gdy w wyniku uderzenia pioruna zostanie uszkodzona instalacja elektryczna w budynku gospodarczym czy magazynie), przechowywanie czy dozór ocalałego mienia, pobyt w lokalu zastępczym po pożarze lub podtopieniu, a także pomoc w pozbyciu się szkodników.

Ubezpieczenie budynków i budowli dla firmy

Obejmiemy również ochroną budynki i budowle należące do firm prowadzących działalność rolną. W ramach PZU Gospodarstwo Rolne Plus ubezpieczymy budynki rolnicze pokryte dachem, użytkowane lub będące w stadium budowy (w stanie surowym zamkniętym lub otwartym).

Szeroki zakres odpowiedzialności (w tym za szkody powstałe m.in. w wyniku ognia, deszczu, wiatru, gradu, naporu śniegu lub lodu, pękania mrozowego, pioruna, podtopienia opadowego lub roztopowego, przepięcia, powodzi zwyczajnej lub sztormowej, upadku drzewa czy dewastacji) i możliwość ubezpieczenia urządzeń OZE (traktowanych jako budowle lub stałe elementy budynku) czynią naszą ofertę ubezpieczenia bardziej atrakcyjną i kompleksową.

Dodatkowa ochrona dla rolnika i firmy

PZU Gospodarstwo Rolne Plus zapewni również ochronę od awarii urządzeń technologicznych i agregatów prądotwórczych, spowodowanych np. błędem operatora, wadami produkcyjnymi czy przyczynami eksploatacyjnymi. Ten rodzaj ubezpieczenia polecamy głównie rolnikom prowadzącym fermową hodowlę zwierząt (drobiu, bydła, trzody).

Oferta PZU dla upraw

Jeszcze do 30 listopada br. producenci rolni mogą ubezpieczyć uprawy zbóż ozimych i rzepaku ozimego. Dopłaty do składek z budżetu państwa wynoszą do 65%. Nasza oferta ochrony jest bardzo elastyczna, zarówno pod względem wyboru ryzyk, jak i modelu płatności – bez żadnych dodatkowych kosztów klienci mogą rozłożyć składki na raty.

Producenci rolni sami decydują, przed jakimi ryzykami chcą chronić swoje uprawy ozime. Mogą wybrać pojedyncze ryzyka lub całe pakiety. Dla ozimych gatunków zbóż i rzepaku polecamy kompleksową ochronę, którą zapewnia Pakiet Jesień, chroniący przed ryzykiem gradu, przymrozków wiosennych oraz ujemnych skutków przezimowania. Ryzyko przezimowania oferujemy w czterech wariantach 10%/17%/25%/35% dla szkód całkowitych powstałych przed 15 kwietnia 2025 r.

PZU iAgro – innowacyjne rozwiązanie dla rolnictwa

Jak informuje Bartosz Gontarz, menedżer obszaru technicznego – kierownik Zespołu Technicznej Obsługi Szkód w PZU, kontynuowany jest również pilotaż innowacyjnego rozwiązania dla producentów rolnych – systemu PZU iAgro. Platforma oferuje rolnikom i sadownikom oparte na nowych technologiach narzędzia do optymalizacji zarządzania gospodarstwem i wspierające ich w podejmowaniu decyzji. PZU iAgro umożliwia skorzystanie z precyzyjnego systemu monitoringu i sygnalizacji infekcji chorobowych oraz szkodników.

System opiera się na wykorzystaniu sieci ponad 200 nowoczesnych, samodzielnych stacji pomiarowych i 100 inteligentnych fotopułapek, które dostarczają szczegółowych informacji na temat warunków pogodowych i występowania szkodników. System wykorzystuje zaawansowane algorytmy, które pozwalają na prognozowanie ryzyka wystąpienia chorób roślin na kilka dni przed pojawieniem się pierwszych objawów. To pozwala określić, kiedy i w jakiej ilości należy zastosować zabiegi ochronne.

Rolnicy korzystający z funkcji narzędzia mogą zmniejszyć straty w uprawach i ograniczyć zbędne zużycie środków ochrony roślin, co przekłada się na ograniczenie kosztów produkcji i większe zyski.

Anna Kaczyńska-Zielińska
kierowniczka Zespołu Ubezpieczeń Rolnych w PZU