Szkoła życia – NNW ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej

0
713

Tysiące dzieci i studentów rocznie ulega najróżniejszym wypadkom. Od skręceń, poprzez złamania czy zachorowania, kończąc na wypadkach komunikacyjnych. Do zdarzenia może dojść wszędzie – w szkole, w drodze do domu czy podczas ferii lub wakacyjnego wyjazdu.

Jak rodzice mogą zadbać o swoje dziecko, bez względu na jego wiek? Czy można zabezpieczyć się także przed tym, co czyha na dzieci w świecie wirtualnym?

Te i wiele innych pytań związanych z bezpieczeństwem swoich pociech zadają sobie rodzice przed kolejnym, rozpoczynającym się rokiem szkolnym.

Dzieci mają naturalną skłonność do popadania w kłopoty

Zgodnie z danymi Ministerstwa Edukacji i Nauki, dostępnymi na platformie gov.pl w raporcie „Wypadki w szkołach i placówkach w roku szkolnym 2021/2022 w podziale na typy szkół/ placówek i województwa” podsumowującego liczbę nieszczęśliwych zdarzeń, jednostki oświatowe zgłosiły aż 29 435 incydentów. Cztery z nich były śmiertelne, natomiast kolejne 27 zostało zakwalifikowanych jako „ciężkie”.

Na dane z roku szkolnego 2022/2023 będzie trzeba jeszcze poczekać, ale można przyjąć wzrost liczby odnotowanych wypadków, bo dzieci, młodzież i studenci na dobre powrócili do placówek oświatowych po pandemii. W samych przedszkolach odnotowano wzrost liczby dzieci w porównaniu z sezonem 2021/22 o 4,2%, natomiast populacja młodzieży uczęszczającej do szkół ponadpodstawowych wzrosła aż o 8% (w obu przypadkach mówimy o wstępnych danych GUS za miniony rok szkolny).

Wracając jednak do kwestii wypadków w szkołach – prawdopodobnie mówimy o bardzo dużym niedoszacowaniu. Urazów wśród młodzieży na terenie placówek oświatowych może być nawet kilkakrotnie więcej, a na raportowanie incydentów mogą wpływać zmiany technologiczne (dziecko może obecnie po prostu samo skontaktować się z rodzicem i poprosić o zabranie go do domu, gdy źle się czuje).

Do tego dochodzi zderzenie oczekiwań z rzeczywistością – nikt nie wysyła do szkoły karetki po dziecko, które skręciło sobie kostkę. Jeśli uraz nie jest poważny, młoda osoba najczęściej jest wysyłana z rodzicami na prześwietlenie uszkodzonej kończyny.

Jest to jednak dopiero wierzchołek góry lodowej, ponieważ innym problemem są też wypadki komunikacyjne w drodze do lub z placówki oświatowej, do której uczęszczają dzieci, młodzież i studenci. Dane w raporcie Komendy Głównej Policji za 2022 r. wskazują, że wypadki z udziałem młodzieży (w wieku 15–17) i młodych dorosłych (18–24) na polskich drogach dalej są częste, a grupy te zdecydowanie górują nad pozostałymi w statystykach poszkodowanych w przeliczeniu na milion osób (odpowiednio 940 i 1239 rannych).

Jak sprawić, aby NNW szkolne było wystarczające w erze internetu?

Oczywiście, nie samymi wypadkami dzieci „żyją”, dlatego oferta musi być odpowiednio skrojona także pod to, co robi w czasie wolnym młodzież, czym się interesuje oraz czym jest obecnie zagrożona. W przypadku oferty Allianz Partners jako dzieci lub młodzież należy rozumieć osoby do 25. roku życia.

Główną osią ubezpieczenia NNW jest zapewnienie należytej ochrony w szkole / na uczelni i poza nią – nie tylko w drodze do i ze szkoły, ale w środkach transportu, podczas amatorskiego uprawiania sportów, a nawet w trakcie korzystania z internetu. W podstawowych pakietach mieści się pokrycie kosztów leczenia urazów powstałych w wyniku nieszczęśliwego wypadku, w tym leczenie stomatologiczne i rehabilitacja.

Same pakiety muszą też być proste w obsłudze, aby agenci też mogli w łatwy sposób przygotować umowę oraz wytłumaczyć ją rodzicom zainteresowanym ubezpieczeniem. Od połowy sierpnia każdy agent ma możliwość wygenerowania uniwersalnej oferty, do której generuje się link, przez który klient samodzielnie dokona wyboru wariantu ubezpieczenia spośród maksymalnie czterech, które przygotował agent. Klient samodzielnie wybiera start ochrony, od kiedy ubezpieczenie się zaczyna, a cały proces kończy się bramką płatności (BLIK, aplikacje bankowe itd.). Sumy ubezpieczenia dostępne są w przedziale od 10 tys. do 100 tys. zł.

Ubezpieczamy dzieci i młodzież, która nie ukończyła 25. roku życia, bez względu na to, czy się uczy, szkoli, pracuje, czy jest na wakacjach za granicą czy w domu. Ważnym aspektem ubezpieczenia NNW jest „Ochrona ubezpieczonego dziecka w sieci”, co oznacza, że pragniemy zapewnić dziecku cyberochronę. Hejt oraz cyberbullying są niestety plagą obecnych czasów, a osoby nimi dotknięte wymagają odpowiedniej pomocy, dlatego tak ważne jest np. wsparcie psychologiczne gwarantowane przez ubezpieczenie.

Jeżeli chodzi o rozwijanie pasji przez dzieci, w ramach ubezpieczenia obejmujemy ochroną młodzież uprawiającą sport, w tym wyczynowo. Uwzględniamy między innymi trenujących sztuki walki, które w ostatnim czasie są bardzo popularne: MMA, judo, boks tajski, karate itd. W dużej mierze oferta ta jest efektem tego, co się „sprzedaje” w kulturze – z naszych danych widzimy związek między zainteresowaniem galami MMA w tym „Freak Fight” a coraz częstszym uprawianiem sztuk walki wśród dzieci. Z ochrony wyłączamy tylko sporty wysokiego ryzyka oraz zawodowe uprawianie sportu.

Kiedy klient mówi „sprawdzam”, liczą się czas i jakość

W najnowszej ofercie Allianz Partners należy zwrócić szczególną uwagę na:

  1. uproszczoną ścieżkę zgłaszania (online) i wypłaty świadczenia z tytułu uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku – na podstawie dokumentacji medycznej – gwarantowane od 10% do 15% wartości ubezpieczenia w zależności od wariantu i wybranej sumy w ramach „Kosztów leczenia i rehabilitacji po wypadku”.
  2. szeroki zakres usług w ramach ubezpieczenia – m.in. wykonanie zdjęć rentgenowskich, badań ultrasonograficznych lub innych badań diagnostycznych niezbędnych w procesie leczenia lub skutków wypadku, zakup lub wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego, protez lub wózka inwalidzkiego (z limitem do 6000 zł), lekarstwa, leczenie stomatologiczne czy zabiegi rehabilitacyjne, a nawet dostosowanie miejsca zamieszkania lub pojazdu do 5000 zł – jeżeli powstaną komplikacje po wypadku.

Nowością są też znane z ubezpieczeń turystycznych opcja pokrycia kosztów wynikłych z odwołania uczestnictwa w wycieczce szkolnej w wyniku wypadku lub zachorowania czy włączenie do zakresu ochrony uszczerbku na zdrowiu, do którego doszło w wyniku omdlenia, ataku epilepsji lub zasłabnięcia w przebiegu cukrzycy ubezpieczonego dziecka.

Podsumowując, nowy rok szkolny to kolejne wyzwania należytego przygotowania dzieci nie tylko pod względem zeszytów, podręczników czy tornistrów. Równie ważnym elementem tej wyprawki powinno być solidne ubezpieczenie – takie, które pomoże rodzicom i dzieciom w kryzysowej sytuacji. Przez 365 dni w roku.

Piotr Chomaniuk
kierownik ds. rozwoju rynku Allianz Partners