Technologia i dostępność usług to przyszłość ubezpieczeń zdrowotnych

0
684

Czego ubezpieczeni oczekują od polis zdrowotnych? Szybkiej realizacji świadczeń! A choć prywatne placówki nadal oferują o wiele krótsze terminy niż NFZ, to i tu powoli widać zadyszkę.

Parę lat temu przeprowadziliśmy badanie wśród naszych klientów, żeby sprawdzić, jakie są ich główne oczekiwania dotyczące zarówno ubezpieczeń zdrowotnych, jak i samych ubezpieczycieli. Okazało się, że na pierwszym miejscu ubezpieczeni i ubezpieczający (weryfikowaliśmy przede wszystkim podejście do ubezpieczeń grupowych) stawiają jakość świadczonych usług oraz zakres ochrony. Równie istotna jest dla nich także renoma placówek medycznych, z którymi współpracuje ubezpieczyciel.

I te priorytety w ciągu lat się nie zmieniły. Jak zatem działać? Widzę trzy elementy, o które trzeba przede wszystkim zadbać.

Miejsce pierwsze
zakres usług

To w sumie oczywiste, ale… Pytaniem pozostaje, czy jak najszerszy zakres dostępnych specjalistów, badań laboratoryjnych i diagnostycznych oraz świadczeń ambulatoryjnych zawsze gwarantuje sukces? I tak, i nie.

Najważniejsze jest, żeby świadczenia ujęte w polisie były przydatne i odpowiadały na potrzeby ubezpieczonych. W związku z tym nie zawsze długość listy będzie wyznacznikiem zadowolenia pacjentów. Czasem ważniejsze są większe limity na określone świadczenia niż sama ich ilość uwzględniona w OWU. W końcu komuś może bardziej zależeć na większej liczbie dostępnych w ciągu roku wizyt u określonego specjalisty (ponieważ zmaga się z pewnym problemem zdrowotnym) niż np. nieograniczony dostęp do badań laboratoryjnych.

Miejsce drugie
liczba i jakość placówek

To także było wskazane w badaniu i wobec coraz większych problemów z terminami, nawet w placówkach prywatnych, im szersza lista placówek, gdzie można otrzymać pomoc, tym lepiej dla ubezpieczonych. Pamiętajmy, że z polis tych korzystają nie tylko mieszkańcy miast o dużym nasyceniu placówek prywatnych, ale mieszkańcy całej Polski.

Ważna zatem jest także możliwość refundacji kosztów wizyt w przychodniach spoza listy ubezpieczyciela. W tym miejscu z pomocą przychodzi nam technologia, czyli wizyty zdalne – o czym szerzej jeszcze wspomnę później.

Miejsce trzecie
konstrukcja produktu

Tu chcę skupić się przede wszystkim na ubezpieczeniach grupowych i medycynie pracy. Medycyna pracy to nie tylko badania wstępne, okresowe i kontrolne. To także profilaktyka zdrowotna, zwłaszcza w zapobieganiu chorobom zawodowym. Co do zasady podstawą pakietów pracowniczych są listy świadczeń w ramach wspomnianych wyżej badań obowiązkowych. Ale mogą one zawierać dodatkowo, na życzenie przedsiębiorców, zestawy świadczeń profilaktycznych dostosowane do zagrożeń na stanowiskach pracy.

W Saltus Ubezpieczenia tę funkcję pełnią Pracownicze Programy Profilaktyczne. Dzięki temu można zakres ubezpieczenia znacząco wzbogacić bez wychodzenia poza medycynę pracy. W końcu profilaktyka jest pojęciem szerokim, zwłaszcza obecnie, kiedy musimy zaopiekować się nie tylko dawnymi codziennymi problemami, ale i zaległościami zdrowotnymi wywołanymi przez pandemię.

Już wszyscy specjaliści są dostępni zdalnie

Rynek ubezpieczeń od lat sięga po rozwiązania technologiczne, które pozwalają rozładować kolejki w placówkach medycznych i jeszcze bardziej skrócić czas oczekiwania pacjentów. Choć ubezpieczyciele już przed pandemią oferowali i skutecznie obsługiwali większość rozwiązań zdalnych, to były one przez pacjentów traktowane jako dodatek. A teraz mogą być istotnym narzędziem w walce o dobre zdrowie Polaków.

W końcu teleporady, mimo zniesienia już dawno obostrzeń w wizytach stacjonarnych, nadal cieszą się popularnością wśród ubezpieczonych. Pacjenci nauczyli się z nich korzystać, cenią je za wygodę i szybki dostęp do usługi – ok. 30% porad odbywa się w ten sposób. Ma to spory wpływ na kolejki w przychodniach związane ze sprawami wymagającymi bezpośredniego kontaktu z lekarzem, badaniami diagnostycznymi i innymi świadczeniami, które możemy załatwić wyłącznie w placówce. Zwłaszcza że obecnie zdalnie można już zasięgnąć porady lekarzy praktycznie każdej specjalności.

Beata Tylke
dyrektorka sprzedaży ubezpieczeń zdrowotnych i pracowniczych w Saltus Ubezpieczenia