Telemedycyna w opiece kardiologicznej PZU Zdrowie

0
627

PZU Zdrowie rozszerza portfolio usług telemedycznych o dwa nowe pakiety w zakresie rozpoznania i monitorowania zaburzeń rytmu serca. Jako pierwsi skorzystają z nich pacjenci Centrum Medycznego PZU Zdrowie Warszawa Stawki.

– Rozpoczęliśmy pilotaż usług oferowanych przez Telemedycynę Polską, ponieważ chcemy dostarczać pacjentom innowacyjne rozwiązania opieki medycznej, jednocześnie zapewniając najwyższe standardy diagnostyki oraz leczenia. To usprawnienie zarówno dla lekarzy kardiologów, ale przede wszystkim dla naszych pacjentów, zapewniające komfort i poczucie bezpieczeństwa, gdyż badanie można wykonać kiedy tylko pojawi się taka potrzeba – mówi Andrzej Jaworski, prezes zarządu PZU Zdrowie. 

– Telemedycyna Polska wspiera PZU Zdrowie w implementacji nowoczesnych rozwiązań cyfrowych dostępnych w praktyce klinicznej w świetle najnowszych rekomendacji. Przyjęty model pilotażu pozwala szybko i efektywnie wdrożyć do placówek medycznych PZU Zdrowie telediagnostykę i telemonitoring zaburzeń rytmu serca z wykorzystaniem mobilnych urządzeń firmy AliveCor opartych na sztucznej inteligencji. Pilotaż zakłada dostarczenie przez Telemedycynę Polską zarówno mobilnych urządzeń EKG, logistyki w modelu door to door, teleedukację pacjentów PZU Zdrowie z zasad użytkowania nowoczesnych rozwiązań, ale przede wszystkim zapewnienie lekarzom PZU Zdrowie wsparcia w procesie leczenia pacjenta przez 24-godzinne Centrum Telemedyczne – wyjaśnia Marzena Krawiec, wiceprezes zarządu Telemedycyna Polska.

Dla pacjentów warszawskiej placówki medycznej dostępne są już dwa pakiety usługi:

  1. Teleopieka – zdalna opieka kardiologiczna trwająca do 6 miesięcy. W ramach usługi pacjent ma możliwość wykonywania nielimitowanej liczby badań EKG oraz nielimitowanych telekonsultacji badań na żądanie, po nawiązaniu kontaktu telefonicznego z czynnym 24/7 Centrum Telemedycznym. Na koniec każdego miesiąca Centrum Telemedyczne przygotowuje raport ilościowy z wykonanych badań, który jest przesyłany pacjentowi na jego adres e-mail oraz dodatkowo udostępniony lekarzowi PZU Zdrowie, który wystawił skierowanie. 
  2. Telediagnostyka – zdalna diagnostyka kardiologiczna typu event-holter trwająca do 30 dni kalendarzowych. Pacjent może wykonać nielimitowaną liczbę badań EKG. W trakcie diagnostyki pacjent nie konsultuje badań z Centrum Telemedycznym. Po zakończeniu diagnostyki Centrum Telemedyczne przygotowuje diagnostyczny raport końcowy, który jest przesyłany pacjentowi na jego adres e-mail oraz dodatkowo udostępniony lekarzowi PZU Zdrowie, który wystawił skierowanie.

O kwalifikacji pacjenta do programu decyduje lekarz kardiolog PZU Zdrowie, który wystawia elektroniczne skierowanie na usługę telemedyczną. W placówce medycznej pacjent otrzymuje certyfikowane medycznie mobilne urządzenie EKG oraz instaluje bezpłatną aplikację mobilną, dostępną dla systemów operacyjnych iOS oraz Android, umożliwiającą wykonanie badań EKG oraz zapoznanie się w czasie rzeczywistym z wstępną interpretacją badania wykonaną przez algorytm sztucznej inteligencji, a w razie potrzeby i występowania objawów klinicznych pacjent może skonsultować badanie EKG z Centrum Telemedycznym. Po zakończeniu usługi pacjent zwraca bezpłatnie urządzenie za pomocą kuriera do Telemedycyna Polska.

(AM, źródło: PZU Zdrowie