To ja, czwarty kwartał

0
2435

To już ostatnia prosta tego roku. Właśnie rozpoczął się IV kwartał. To dobry moment, żeby wciągnąć brzuch, wziąć głęboki oddech i zadbać o to, aby do mety 2019 r. dotrzeć z tarczą, a nie na tarczy. Pewnie nie wszystko do tej pory szło po twojej myśli i nie wszystkie cele udało się zrealizować.

Zatrzymaj się na chwilę, weź kartkę papieru lub otwórz nową stronę w edytorze tekstu i wypisz 5 ważnych rzeczy, które chcesz zrobić do 31 grudnia.

Sięgnęłam niedawno po książkę Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR Johna Doerra (warto!), która mocno dała mi do myślenia. Autor prezentuje metodę zarządzania przez cele, stworzoną w Intelu w latach 70. XX w., a potem z powodzeniem wdrażaną m.in. w Google czy w Fundacji Billa Gatesa. Metoda prosta, ale nie łatwa.

No ale do rzeczy. O – objectives (cele) – K – key (kluczowe) – R (rezultaty). Po polsku „cele i kluczowe rezultaty”. Metoda najlepiej się sprawdza przy realizacji nowych, innowacyjnych projektów, a niekoniecznie w rutynowych działaniach. Stawiamy sobie kilka (nie więcej niż 4–5) istotnych, ambitnych, przemyślanych celów. A potem dla każdego z nich wskazujemy kluczowe i, co bardzo ważne, wymierne rezultaty, które pozwolą nam się orientować, czy robimy postępy czy też nie. Postępy weryfikujemy najrzadziej raz na kwartał, dając sobie przy każdym kluczowym rezultacie jedną z trzech „ocen” – zieloną, żółtą lub czerwoną. W niektórych firmach stosowane są „emotki” z twarzą uśmiechniętą, obojętną lub smutną. Jeśli ocena jest żółta lub czerwona, zastanawiamy się, co poszło nie tak i co należy w związku z tym zmodyfikować.

Problemem bardzo wielu organizacji i ludzi jest to, że albo mają zbyt wiele celów, albo cele te powstają mechanicznie, nie wzbudzają żadnych pozytywnych emocji i nic właściwie nie zmieniają, albo że nie wiadomo do końca, jak skutecznie mierzyć postępy w ich realizacji. Albo wszystko to równocześnie.

Tak więc:

  1. Skoncentruj się. Namierz to, co jest naprawdę ważne i istotne. Co CHCESZ zrealizować.
  2. Ustal konkretne miary postępów, nie więcej niż 3–4 dla każdego z celów (tu muszą być liczby i daty).
  3. Wywieś swoje OKR na drzwiach gabinetu. Niech współpracownicy wiedzą, co robisz i dlaczego.

Uwierz, IV kwartał może być jeszcze dla Ciebie najlepszym i najbardziej sensownie przepracowanym kwartałem w całym 2019 r., czego Ci życzę.

Aleksandra Emilia Wysocka