To odszkodowanie nie będzie przychodem

0
347

Jednoosobowy przedsiębiorca, wychodząc z założenia, że nie podoła prowadzeniu działalności i samodzielnemu rozliczaniu się z powinności podatkowych, zawarł z biurem rachunkowym umowę o świadczenie usług księgowych.

Biuro księgowe popełniło istotny błąd, który spowodował powstanie zaległości podatkowej wraz z odsetkami. Jako że zobowiązane jest posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, zgłosiło do ubezpieczyciela zdarzenie ubezpieczeniowe, wskazując równocześnie przedsiębiorcę jako poszkodowanego uprawnionego do otrzymania należnego odszkodowania w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania wynikającego z zawartej umowy o świadczenie usług księgowych.

Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie, jednakże przedsiębiorca powziął wątpliwość, czy aby nie powinien z tego tytułu uiścić podatku dochodowego od osób fizycznych. Wystąpił zatem do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Wnioskodawca stał na stanowisku, że kwota odszkodowania jest zwolniona z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, bowiem wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c.

Na mocy art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy PIT przychodem z działalności gospodarczej są otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej. Przepis ten jednak nie znajduje zastosowania w przedmiotowej sprawie, albowiem dotyczy on wyłącznie odszkodowań otrzymanych za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

Odszkodowanie co prawda dotyczyło ubezpieczenia majątkowego, ale miało związek z błędem popełnionym przez biuro księgowe, nie zaś szkody powstałej w majątku wnioskodawcy jako przedsiębiorcy. Korzysta zatem ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

Odszkodowanie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT, gdyż mieści się w pojęciu kwot wypłacanych z tytułu ubezpieczeń osobowych i majątkowych, o których mowa w tym przepisie. Tak zdecydował organ podatkowy, przychylając się do argumentacji wnioskodawcy.

Odszkodowanie nie odnosi się do szkody dotyczącej składników majątku przedsiębiorcy, zatem jest zwolnione z opodatkowania podatkiem PIT. Wynikało z umowy odpowiedzialności cywilnej w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego.

Odszkodowanie co do zasady jest przychodem w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o PIT. Nie oznacza to jednak, że wszystkie odszkodowania podlegają opodatkowaniu. Niektóre z nich korzystają z preferencji podatkowej, ale przy zachowaniu wszystkich przesłanek określonych w przepisie stanowiącym podstawę prawną danej preferencji.

Na podstawie: Interpretacja indywidualna z 28 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.1.2025.1.TR

Sławomir Dąblewski

dablewski@gmail.com