Troska o zdrowie psychiczne to podstawa

0
1014

Zaburzona równowaga psychiczna negatywnie wpływa na nasze funkcjonowanie, a niedostateczna troska o zdrowie psychiczne może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak izolacja, uzależnienia oraz zaburzenia emocjonalne, np. stany lękowe czy depresja.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest już czwartą najpowszechniejszą chorobą na świecie, a do 2030 r. ma stać się numerem jeden. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań na rzecz profilaktyki i leczenia zaburzeń psychicznych oraz otwartość na kwestie związane ze zdrowiem mentalnym. Wczesna diagnoza oraz odpowiednie leczenie mogą przyczynić się do poprawy stanu psychicznego i jakości życia.

Dlatego w trosce o kompleksową pomoc wprowadziliśmy do oferty ubezpieczenia grupowego dodatkową umowę, która zapewni klientom specjalistyczne wsparcie psychologiczne i psychiatryczne zarówno przy pierwszych objawach zaburzeń psychicznych, jak i przy hospitalizacji z ich powodu.

Istotne problemy społeczne, czyli co obecnie trapi Polaków

Jako marka zaangażowana społecznie od lat regularnie przeprowadzamy wśród Polaków badania dotyczące zachodzących trendów i zjawisk. W ostatnich latach dostrzegamy nasilone problemy społeczne związane ze zdrowiem psychicznym, jego bezpieczeństwem i problemami z dotarciem do specjalistów. Niewątpliwie zjawiska te nasiliły się wskutek pandemii i lockdownu, wybuchu wojny w Ukrainie, a także zmian gospodarczych, w tym przede wszystkim inflacji, która ma realny wpływ na nasze życie i poczucie bezpieczeństwa finansowego.

Tegoroczna edycja badania „Dobrostan psychiczny w pracy”, zrealizowanego przy współpracy z agencją Smartcope, w którym wzięli udział zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, tylko potwierdziła te spostrzeżenia. W badaniu, przeprowadzonym wśród zespołów z różnych branż, zwrócono uwagę na kwestie związane z dobrym samopoczuciem w miejscu pracy, a także na problemy, z jakimi zmagają się pracownicy w kontekście zdrowia psychicznego.

Okazało się, że najistotniejszym bieżącym problemem społecznym jest inflacja, czyli temat, który od wielu miesięcy nie schodzi z pierwszych stron gazet i serwisów internetowych. Jednak zaraz za nią znajdują się problemy ze zdrowiem psychicznym i stresem. „Wzrost stresu w życiu codziennym” to stwierdzenie, które jako jedyne uzyskało podobnie wysoki wynik we wszystkich grupach wiekowych, co pokazuje, że ten problem dotyka całej aktywnej zawodowo części społeczeństwa, niezależnie od wieku.

Co więcej, problemy ze zdrowiem psychicznym uplasowały się zauważalnie wyżej niż zanieczyszczenie powietrza wywołujące wiele różnych chorób, co także dowodzi, jak paląca jest to dziś kwestia. Jednocześnie wart odnotowania jest fakt, że wszystkie problemy znacznie bardziej martwią kobiety niż mężczyzn, częściej również osoby w wieku 50 plus.

Konieczne są działania pracodawcy na rzecz wspierania zdrowia psychicznego

Pracownicy ustosunkowali się też do współczesnych problemów związanych ze zdrowiem – aż trzy czwarte z nich uważa, że ryzyko chorób cywilizacyjnych wzrasta, a pracodawcy powinni wspierać ich w kwestiach związanych ze zdrowiem psychicznym. Podobny odsetek badanych jest zdania, że problemy w tym zakresie często są powiązane ze stresującą pracą – osoby pracujące w złej atmosferze lub pod dużą presją są bardziej na nie narażone.

Eksperci pozostają zgodni, że funkcjonowanie w warunkach długotrwałego stresu może prowadzić do wypalenia zawodowego. Tym bardziej niepokoją wyniki badań, zgodnie z którymi więcej pracowników zauważyło u siebie w ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego – na taką odpowiedź wskazało już siedmiu na dziesięciu ankietowanych.

W tegorocznej edycji naszego badania wzrosła także liczba osób wskazujących, że dzieci i młodzież coraz częściej borykają się z problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym.

Te dane wskazują na konieczność podejmowania działań, których celem jest poprawa jakości życia zarówno wśród pracowników, jak i dzieci i młodzieży. Ważne jest, aby społeczeństwo zaczęło traktować kwestie zdrowia psychicznego na równi z problemami fizycznymi, co pozwoli na zmniejszenie stygmatyzacji oraz zwiększenie świadomości na temat tego, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie psychiczne. W przypadku chorób, takich jak udar czy nowotwór, nie mamy wątpliwości, że niezbędne jest szybkie działanie i specjalistyczne leczenie. Zaburzenia emocjonalne nie powinny być traktowane inaczej. Tutaj również działa zasada – im szybsza diagnoza i leczenie, tym większe szanse na powrót do zdrowia.

Kompleksowe wsparcie zdrowia psychicznego Polaków

Nasze produkty ubezpieczeniowe od lat skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia klientów. Chcemy, aby nasza marka bezpośrednio kojarzyła się z ochroną i profilaktyką zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Zależy nam, by nasze działania były odpowiedzią na choroby współczesnego świata – te, które ze względu na prowadzony styl i higienę życia są dziś dużym wyzwaniem społecznym. Ostatnie, pełne zawirowań lata tylko wzmocniły przekaz o tym, jak ważna jest profilaktyka i dbanie o zdrowie. Dzięki rozmowom z klientami oraz naszymi partnerami zewnętrznymi wiemy, jakie są ich aktualne potrzeby.

Równocześnie wyniki przeprowadzonych przez nas badań utwierdzają nas w przekonaniu, że nie możemy pozostać obojętnymi wobec problemów dotyczących zdrowia psychicznego. W ramach ubezpieczeń grupowych obejmujemy opieką takie choroby cywilizacyjne, jak: rak, zawał, udar, cukrzyca, a teraz przyszedł czas na zdrowie psychiczne. Konsekwentnie poszerzamy naszą ofertę o kolejne choroby cywilizacyjne, zwłaszcza że niejednokrotnie między nimi występuje korelacja. Coraz częściej publicznie mówimy i słyszymy o tym, że chorzy na raka mogą i często powinni korzystać ze wsparcia psychoonkologa. Co ważne, nowy produkt adresujemy zarówno do dużych, jak i małych i średnich firm. Zwłaszcza w tych ostatnich, gdzie działy HR są zazwyczaj mniej rozbudowane, takie rozwiązania mogą być niezwykle ważne.

Przywołajmy raz jeszcze te niepokojące dane. WHO szacuje, że w 2030 r. najpowszechniejszą, najczęściej występującą chorobą na świecie będzie depresja. Dziś na całym świecie na depresję choruje 350 mln ludzi, a w Polsce prawie 1,5 mln. I wskaźniki te cały czas rosną. A depresja to tylko, a może aż, jedna choroba psychiczna. W 2020 r. w Polsce z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wystawiono 1,5 mln zwolnień lekarskich, na łączną sumę 27,7 mln dni nieobecności w pracy.

Jaką zatem mamy propozycję dla osób borykających się z problemami zdrowia psychicznego? Naszym najnowszym rozwiązaniem jest nowa umowa dodatkowa do ubezpieczenia grupowego na życie. W jej ramach proponujemy wszystkim, którzy mają problemy emocjonalne, potwierdzone przez lekarza POZ lub lekarza psychiatrę, możliwość konsultacji. Są to konsultacje psychologiczne, psychiatryczne, a także, jeśli zajdzie taka potrzeba – z lekarzami specjalistami, np. kardiologiem. W ramach umowy możliwe jest także wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Wszystko po to, by móc szybko dostarczyć potrzebną pomoc i rozpocząć leczenie.

Ponadto wiedząc, że problem może dotyczyć nie tylko pracownika, ale członków jego rodziny, a w szczególności dzieci, zaproponowaliśmy naszym klientom „wariant rodzinny”, za pomocą którego również członkowie rodziny – małżonek, partner oraz dzieci – mogą korzystać z przedstawionych wyżej usług. Zabezpieczenie rodziny pozwala na kompleksowe spojrzenie na temat tych chorób i problemów z nimi związanych.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze możliwość uzyskania przez ubezpieczonego pracownika świadczenia pieniężnego, jeżeli zachoruje na depresję lub zaburzenia lękowe (potocznie zwane nerwicą), wskutek której będzie hospitalizowany co najmniej 21 dni.

Sprawdzony benefit pracowniczy

Zapewnienie osobom zatrudnionym odpowiednich warunków pracy, dbanie o ich bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie to priorytet wielu firm. Obecnie trudno jest pozyskać i zatrzymać wartościowych pracowników. Dlatego przedsiębiorcy coraz częściej oferują nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale też dodatkowe korzyści, które sprawią, że prowadzona przez nich organizacja będzie postrzegana jako dobre miejsce pracy.

Jednym z najlepszych sposobów dla pracodawców, którzy chcą zabezpieczyć pracowników na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, jest ubezpieczenie grupowe. W Nationale-Nederlanden oferujemy dopasowanie zakresu czy dodatków do realnych potrzeb firmy. W naszym portfolio znajdują się odpowiednie rozwiązania, które pozwalają na poprawę ochrony zdrowia oraz podniesienie bezpieczeństwa pracowników i ich kompleksową opiekę.

Warto podkreślić, że choć ubezpieczenie grupowe organizowane jest przez pracodawcę, to zapewnia prywatność i anonimowość w przypadku korzystania z pomocy psychiatrycznej czy psychologicznej przez pracowników lub członków ich rodzin. Jest to szczególnie istotne, gdyż choroby psychiczne często są traktowane jako temat tabu, a zwrócenie uwagi na nie może być postrzegane jako wyraz słabości. Dlatego ważne jest, aby osoby decyzyjne w firmie uwzględniały potrzeby pracowników i były otwarte na oferowanie odpowiednich rozwiązań produktowych w zakresie ochrony zdrowia psychicznego. Świadomy pracodawca, proponując pracownikom to ubezpieczenie, daje ogromne narzędzie do szybkiej pomocy i walki o zdrowie psychiczne wszystkich tych, którzy tej pomocy potrzebują.

Współpraca w słusznej sprawie

Na koniec warto raz jeszcze podkreślić, że poprzez tworzenie tego typu produktów mamy możliwość reagowania na bieżące potrzeby naszych klientów oraz partnerów zewnętrznych, z którymi współpracujemy przy sprzedaży ubezpieczeń grupowych.

Doceniamy siłę i potencjał branży brokerskiej. Cały czas prowadzimy szeroką współpracę z brokerami i multiagentami i uważamy ją za kluczowy element naszej strategii biznesowej. Nasz kompetentny i profesjonalny zespół stale koordynuje działania, pracuje nad udoskonaleniem oferty oraz zapewnia wsparcie w procesie wdrażania i obsługi klienta.

Wierzymy, że elastyczne podejście i innowacyjne rozwiązania przyczyniają się do tego, że nasi partnerzy cenią sobie współpracę z nami i chętnie rekomendują nasze usługi kolejnym klientom. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich multiagentów, partnerów i pracodawców do kontaktu z działem sprzedaży Nationale-Nederlanden. Wspólnie realizujmy hasło – BLIŻEJ KLIENTA. KROK PRZED INNYMI.

Katarzyna Ciechońska
dyrektorka ds. sprzedaży i współpracy z partnerami strategicznymi

Anna Kwiatkowska
menedżerka ds. produktów grupowych i oferty benefitowej

Marta Rychlińska-Tarach
dyrektorka Departamentu Sprzedaży przez Partnerów Zewnętrznych

w Nationale-Nederlanden

Artykuł zawiera treści promujące ubezpieczenie dotyczące zdrowia psychicznego, oferowanego jako umowa dodatkowa do umowy głównej ubezpieczenia grupowego na życie od Nationale-Nederlanden Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie S.A.