TU Zdrowie zabezpiecza leśników na wypadek boreliozy

0
567

Borelioza jest najczęstszą chorobą zawodową dotykającą pracowników lasów. Niezwykle istotna jest w jej przypadku profilaktyka. Stąd pomysł TU Zdrowie na stworzenie Programu Leśnik.

– Z boreliozą można spotkać się w całej Polsce, ale jako rejony najbardziej zagrożone, czyli te, w których najczęściej zgłaszane są przypadki zachorowań, uważa się tereny wschodniej oraz północno-wschodniej części Polski. Na 100 tysięcy mieszkańców najwyższy wskaźnik zachorowań odnotowywany jest w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Narażenie na ukąszenie i zachorowanie na boreliozę z Lyme zależne jest także w dużej mierze od pory roku. Przenoszące ją kleszcze są najbardziej agresywne od kwietnia do listopada – mówi Edyta Jacyna, konsultant medyczny TU Zdrowie.

Na boreliozę najbardziej narażeni są leśnicy, którzy niemal każdego dnia ryzykują kontaktem z zakażonymi kleszczami w pracy. Jest ona najczęstszą zawodową chorobą zakaźną rejestrowaną w Polsce. Według Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych w ostatnich 5 latach stanowiła ponad 95% ogółu chorób zawodowych zarejestrowanych w sektorze rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa.

– Dlatego tak ważne są badania przesiewowe wśród najbardziej narażonych grup zawodowych, mające wskazać na zakażenie boreliozą już w bardzo wczesnym stadium. A trzeba pamiętać, że jest to choroba, która nie zawsze daje na początku tak łatwe do rozpoznania symptomy, jak na przykład charakterystyczny dla niej rumień. A im później zostanie wykryta i leczona, tym poważniejsze powikłania powoduje. Właśnie z myślą o pracownikach nadleśnictw i parków narodowych uruchomiliśmy Program Leśnik. Jego założeniem są nie tylko badania przesiewowe prowadzone w nadleśnictwach, ale także poprowadzenie chorych od momentu zakażenia, poprzez dokładną diagnostykę, po leczenie powikłań, które mogą się pojawić nawet wiele lat po kontakcie z kleszczem – wyjaśnia Edyta Jacyna.

Głównym założeniem Programu Leśnik jest profilaktyka medycyny pracy rozszerzona o pełną diagnostykę w zakresie wykrywania i leczenia boreliozy.

– Leśnicy to specyficzna grupa zawodowa, która wymaga szczególnej uwagi, jeśli chodzi o choroby odkleszczowe. Współpracujemy z nadleśnictwami, w których raz w roku przeprowadzamy badania przesiewowe osób pracujących w miejscach szczególnie narażonych na kontakt z kleszczami. Mają one wykonywaną diagnostykę serologiczną w kierunku zakażenia Borrelia burgdorferi metodą ELISA. Jeśli test wykaże podwyższone miana przeciwciał, kierujemy pacjentów na dalszą, dokładniejszą diagnostykę, czyli badanie metodą Western Blot w obu klasach i ewentualne leczenie. Dotyczy to także osób, które wymagają leczenia powikłań nawet po długim czasie od zakażenia – mówi Teresa Domańska, dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych TU Zdrowie.

Osoby przystępujące do programu mają nielimitowany dostęp do badań diagnostycznych i lekarzy specjalistów zajmujących się leczeniem boreliozy i jej powikłań. Z Programu Leśnik mogą korzystać także członkowie rodzin pracowników nadleśnictw i parków narodowych. Nie dotyczą ich jednak badania przesiewowe czy kwestie związane z medycyną pracy.

(AM, źródło: TU Zdrowie)