Ubezpieczenia rolne na celowniku Smartt Re

0
1483

Broker reasekuracyjny Smartt Re zadeklarował gotowość do reasekuracji nowych ryzyk rolnych. Firma zapewnia, że polski rynek może liczyć m.in. na jego wsparcie w reasekuracji ubezpieczeń chorób zwierząt z dopłatami z budżetu państwa. Działania Smartt Re w tym obszarze będzie koordynować Konstanty Potocki, nowy dyrektor ds. reasekuracji ubezpieczeń rolnych.

Dzięki rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 roku w sprawie trybu przyznawania i wypłaty pomocy w obszarze składek na ubezpieczenia producenci rolni mogą liczyć na refundację 70% składki ubezpieczenia od ryzyka strat w dochodach w produkcji zwierząt gospodarskich, spowodowanych wystąpieniem zakaźnych chorób zwierzęcych. Wnioski w tej sprawie należy składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po zawarciu umowy ubezpieczenia z zakładami, które opierają się o założenia wskazane w akcie.

– Teoretycznie oferowanie takiego typu ubezpieczenia może więc zacząć się praktycznie od zaraz. Jednak z racji braku polskiego doświadczenia z ubezpieczaniem tych ryzyk, zanim towarzystwa ubezpieczeń wyjdą z ofertą do klientów, kluczowe jest pozyskanie przez nie oferty w zakresie reasekuracji – uważa Tomasz Libront, prezes zarządu Smartt Re. – Jesteśmy po szeregu spotkań z rynkami zagranicznymi. Informacje i deklaracje, które uzyskaliśmy od reasekuratorów, z powodzeniem posłużą za merytoryczny kompas dla warunków underwritingu ubezpieczeń chorób zwierząt i nowych rodzajów ryzyk rolnych. Reasekuratorzy widzą potencjał naszego rynku i chcą z nami współpracować – nie tylko oferować pojemność reasekuracyjną, ale dzielić się wiedzą i doświadczeniem – dodaje.

Smartt Re chce być mocniejszy w obszarze rolnictwa

Udział reasekuracji ubezpieczeń rolnych w przychodach Smartt Re na koniec 2023 roku wynosił poniżej 5%. Ambicją brokera jest co najmniej podwojenie portfela w tym obszarze w najbliższych latach. Dlatego szeregi Smartt Re zasilił Konstanty Potocki, który objął funkcję dyrektora ds. reasekuracji ubezpieczeń rolnych. Specjalizuje się on w zagadnieniach reasekuracji i ubezpieczeń upraw, zwierząt, mienia rolniczego, ryzyk leśnych i ryzyk casco. Odpowiada także za poszukiwanie pokrycia dla niestandardowych ryzyk, w tym parametrycznych. Jest związany z rynkiem ubezpieczeniowym od 2017 roke. Doświadczenie zdobywał jako broker ubezpieczeniowy w FST Management oraz jako menadżer produktów rolnych i underwriter w TUZ Ubezpieczenia. Posiada tytuł radcy prawnego, specjalizuje się w prawie cywilnym, w tym ubezpieczeniowym i odszkodowawczym.

– W nadchodzących latach będzie następował rozwój sektora ubezpieczeń rolnych. Konieczność dostosowania produktów obecnych od lat na polskim rynku do zmian klimatycznych wpływających na ryzyko, do wymagań w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, czy wreszcie do oczekiwań producentów rolnych, jak również potrzeba rozwoju nowych produktów, takich jak ubezpieczenie zwierząt od chorób, będą powodowały dalsze zacieśnianie współpracy sektora ubezpieczeniowego z rynkiem reasekuracyjnym. Profesjonalizacja i dynamika zmian dotykających branżę rolną powoduje, że po stronie ubezpieczeniowej musi funkcjonować głębokie zrozumienie dla tych czynników. Jako broker reasekuracyjny rozumiemy wyzwania, przed którymi stoi branża ubezpieczeń rolnych i chcemy być dla naszych klientów partnerem w wypracowywaniu wspólnie z rynkami reasekuracyjnymi dobrych rozwiązań ubezpieczeniowych – mówi Konstanty Potocki.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl