Ubezpieczenie grupowe to strategiczny element polityki HR

0
665

Zmieniający się rynek pracy, nowe potrzeby pracowników czy rosnące znaczenie profilaktyki zdrowotnej wpływają na ofertę ubezpieczeń grupowych w Polsce. Organizacje prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej atrakcyjnych pakietów benefitów dla swoich pracowników.

Kluczowe jest jednak, aby oferty nie były wypchane po brzegi benefitami, z których pracownicy rzadko korzystają. Istotne jest takie ich dobranie, aby odpowiadały potrzebom i zapewniały realną wartość. Badania rynkowe (np. Raport Płacowy 2025, Raport Gen Boost Młodzi na Rynku Pracy) jasno pokazują, że benefity medyczne są jednymi z najbardziej cenionych przez pracowników. Właśnie dlatego ubezpieczenia grupowe stają się coraz bardziej strategicznym elementem polityki HR.

Inwestowanie w benefity zdrowotne to sytuacja win-win. Pracownik ma poczucie bezpieczeństwa, możliwość skorzystania z pomocy medycznej i szybkiego powrotu do pracy. Z kolei pracodawca ogranicza ryzyko nadmiernych absencji pracowników. Pamiętajmy, że pracownicy korzystający ze zwolnienia lekarskiego to również dodatkowe koszty dla pracodawcy. Najważniejsze jest jednak to, że zdrowie przekłada się zarówno na efektywność, jak i satysfakcję z wykonywanej pracy.

Kompleksowa opieka medyczna

Niewątpliwym trendem ostatnich lat jest rozszerzanie oferty ubezpieczeń grupowych o produkty zdrowotne. Kiedyś podstawowym benefitem w ramach tzw. grupówek były ubezpieczenia na życie. Obecnie pracownicy oczekują całościowych rozwiązań, czyli nie tylko wsparcia finansowego na wypadek choroby, ale również dostępu do leczenia ambulatoryjnego czy też zabezpieczenia w postaci hospitalizacji, kiedy jest konieczne leczenie szpitalne.

Dlatego ubezpieczenia grupowe coraz częściej obejmują pakiety zdrowotne i dostęp do prywatnych świadczeń medycznych, w tym ubezpieczeń szpitalnych.

Warto zwrócić uwagę, że dostęp do publicznej opieki zdrowotnej, w tym leczenia szpitalnego, nadal jest daleki od oczekiwań. Według raportu Barometr WHC (WatchHealthCare, dane za listopad – grudzień 2024) średni czas oczekiwania na wizytę do internisty w ramach NFZ to ponad miesiąc. Z wizytami do specjalistów jest jeszcze gorzej, do kardiologa poczekamy średnio ponad cztery miesiące, a do laryngologa czy ortopedy średnio ponad osiem miesięcy.

W grudniu 2024 r. przeprowadziliśmy wśród pracodawców badanie na temat wiedzy oraz działań dotyczących wspierania pracowników w sytuacjach, kiedy jest konieczne leczenie szpitalne. Wynika z niego, że 60% pracodawców nie zgadza się ze stwierdzeniem, że pracownicy nie mają problemów z dostępem do leczenia szpitalnego, gdy tego potrzebują. Równocześnie 80% ankietowanych uważa, że pracowników ich firmy nie stać na leczenie w prywatnych szpitalach. Z kolei ponad 40% pracodawców deklaruje, że dofinansowanie prywatnego leczenia szpitalnego przynosi organizacji wymierne korzyści.

Produkt taki jak Ubezpieczenie Szpitalne LUX MED – Pełna Opieka odpowiada na te potrzeby i dopełnia opiekę ambulatoryjną o leczenie szpitalne, od diagnostyki niezbędnej do hospitalizacji, przez hospitalizację, wizyty kontrolne po hospitalizacji czy rehabilitację po zabiegach. W naszym ubezpieczeniu oferujemy realizację świadczenia w ciągu 30 dni w szpitalach własnych Grupy LUX MED lub szpitalach partnerskich. To, co również wyjątkowe w naszej ofercie, to koordynacja całego procesu leczenia – to kolejny atut naszego ubezpieczenia. Nie wypłacamy świadczeń, ale pomagamy pacjentom i odciążamy ich w trudnym dla nich momencie zdrowotnym. Wspieramy ich od samego początku, przez cały proces leczenia. Jest to możliwe dzięki koordynatorom opieki szpitalnej. To polisa, w której pacjent może liczyć na szeroki zakres ochrony, zabezpieczający ponad 80% wszystkich potrzeb medycznych związanych z leczeniem szpitalnym.

Oferta dopasowana do potrzeb

Kolejnym ważnym trendem jest możliwość wyboru zakresu ochrony. Wiemy, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy potrzebują dostosować zakres ochrony do swoich potrzeb. Właśnie dlatego od kwietnia do naszej oferty dołączył kolejny produkt szpitalny, Ubezpieczenie Szpitalne LUX MED – Opieka w Chorobie. To polisa, która oferuje pomoc medyczną w przypadku hospitalizacji planowej.

Gwarantujemy pomoc w szerokim zakresie zabiegów – aż 147 jednostek chorobowych z ośmiu obszarów medycznych dla dorosłych i 64 jednostki chorobowe w ramach trzech obszarów medycznych dla dzieci. W pakiecie pacjenci mają zapewnione badania, diagnostykę, konsultację kwalifikacyjną, przeprowadzenie zabiegu, a także rehabilitacje po zabiegu. Na etapach procesu leczenia szpitalnego pacjenta wspiera koordynator opieki szpitalnej.

Wzrost zainteresowania wśród MŚP

Do tej pory ubezpieczenia grupowe były kojarzone głównie z dużymi korporacjami, które mogły sobie pozwolić na szeroki zakres ochrony i indywidualnie negocjowane warunki. Obecnie jednak obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem wśród firm z sektora MŚP. Trend ten podyktowany jest zmianami, które zachodzą na rynku pracy, i rosnącą konkurencją o pracownika. Mniejsze firmy również chcą oferować wartościowe benefity.

Ubezpieczenia grupowe w Polsce będą się mocno rozwijać w kolejnych latach. Zmieniające się potrzeby pracowników, większa świadomość zdrowotna i oczekiwanie elastyczności napędzają rozwój nowych produktów i modeli współpracy. Firmy, które połączą atrakcyjną ofertę z rzeczywistą troską o zdrowie, zyskają przewagę, bo to właśnie zdrowie staje się dziś najcenniejszym benefitem.

Joanna Łąka-Wałach
dyrektorka sprzedaży, LUX MED Ubezpieczenia


Materiał reklamowy. Obowiązują wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. LUX MED Ubezpieczenia to nazwa handlowa zakładu ubezpieczeń LMG Försäkrings AB z siedzibą w Sztokholmie, wykonującego w Polsce działalność poprzez oddział LMG Försäkrings AB S.A. Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie. Szczegółowy zakres oraz warunki Ubezpieczenia Szpitalnego LUX MED – Pełna Opieka znajdziesz w OWU dostępnym pod adresem: https://www.luxmed.pl/dla-firm/ubezpieczenia-dla-klientow-korporacyjnych/ubezpieczenie-szpitalne-lux-med-pelna-opieka