Ubezpieczyciele i adwokaci pomagają poszkodowanym

0
791

Na objętych powodzią częściach województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego zakłady ubezpieczeń wdrożyły uproszczony tryb likwidacji szkód. Z kolei Okręgowe Rady Adwokackie z Opola i Wrocławia zaoferowały bezpłatną pomoc prawną. Polska Izba Ubezpieczeń podkreśla, że dzięki tym dwóm elementom poszkodowani nie muszą korzystać z żadnych form płatnej pomocy oraz płatnego pośrednictwa odszkodowawczego.

– Sytuacja na terenach objętych powodzią jest dynamiczna i trudno obecnie oszacować możliwą skalę zniszczeń. Zakłady ubezpieczeń na bieżąco monitorują wydarzenia i wdrażają kolejne ułatwienia dla swoich klientów dotkniętych tragedią – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU.

Uproszczone procedury, zwiększone siły

Ubezpieczyciele traktują szkody powodziowe priorytetowo. Do likwidacji szkód wymagają mniej dokumentów, skróciły czas postępowania, zautomatyzowały obsługę wielu roszczeń, aby jak najszybciej pomóc poszkodowanym. We wszystkich zakładach podstawowym dokumentem są zdjęcia robione przez poszkodowanych.

– Uczulamy, że w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, warto od razu kontaktować się przede wszystkim z ubezpieczycielem i dopytać, np. jakie zdjęcia zrobić, jakie dokumenty wysłać. Jeśli po wysłaniu dokumentów okaże się, że coś pominęliśmy, nie ma problemu, by dokumentację uzupełnić. Ubezpieczyciel też może sam się do nas o to zwrócić. Pracownicy zakładów pomagają w skompletowaniu dokumentacji i wspierają klientów na każdym etapie likwidacji szkody – mówi Jan Grzegorz Prądzyński.

Adwokatura pomaga pro bono

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, poinformował 17 września, że już od godzin porannych 15 września jest w stałym kontakcie z dziekanami izb adwokackich w Opolu, Bielsku-Białej i Wałbrzychu. Adwokatura na terenie objętym powodzią zorganizowała pomoc prawną pro bono dla poszkodowanych klęską żywiołową.

– Ważne jest, aby dotrzeć do poszkodowanych z rzetelną informacją prawną. Okręgowe Rady Adwokackie w Opolu i we Wrocławiu prowadzą listy adwokatów, którzy udzielają pomocy prawnej pro bono. Listy są dostępne w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych tych rad adwokackich. Ważne jest, aby poszkodowani zwracali uwagę czy osoba, która oferuje pomoc prawną nie jest tzw. kancelarią odszkodowawczą. Aby to sprawdzić, wystarczy poprosić o okazanie legitymacji adwokackiej lub wpisać nazwisko na stronie rejestradowkatów.pl. Jeżeli osoba ta widnieje w tym rejestrze, to oznacza, że jest adwokatem i stanowi to gwarancję udzielenia profesjonalnej, rzetelnej i fachowej pomocy prawnej. To gwarantuje bezpieczeństwo prawne. Przestrzegam przed tzw. kancelariami odszkodowawczymi, które podczas takich zdarzeń jak powódź, wykorzystując trudną sytuację poszkodowanych, mogą docierać do nich przez swoich akwizytorów, oferując nieuczciwe umowy przewidujące wysokie wynagrodzenie za pomoc prawną. Na obecnym etapie adwokaci pomogą m.in. w wypełnieniu niezbędnych dokumentów, aby uzyskać odszkodowanie lub wsparcie ze strony państwa, a także doradzą w tej trudnej sytuacji – mówi Przemysław Rosati.

Bezpłatną pomoc prawną na terenach objętych powodzią uruchomiły na ten moment ORA w Opolu i Wrocławiu. Wraz z ułatwieniami ze strony ubezpieczycieli może ona zastąpić z powodzeniem płatne formy pomocy odszkodowawczej.

AM, news@gu.com.pl

(źródło: PIU )