Ubezpieczyciele inwestują więcej w zarządzanie danymi, aby przygotować się na sztuczną inteligencję

0
225

Spadająca inflacja roszczeń, lepsze zarządzanie ryzykiem i ponadprzeciętne stopy procentowe będą miały pozytywny wpływ na finanse sektora ubezpieczeniowego. Aby zwiększyć poziom automatyzacji, ubezpieczyciele zintensyfikują wysiłki na rzecz wykorzystania sztucznej inteligencji. Duży nacisk zostanie położony na zarządzanie danymi i chmurę, aby wesprzeć ich ambicje związane z AI. Technologia wyceny zyska znaczącą popularność – takie wnioski płyną z opracowania Sollers Prediction Report 2025 „Window of Opportunity”.

W ocenie autorów raportu w stosunkowo zdrowym środowisku gospodarczym firmy ubezpieczeniowe będą inwestować w zarządzanie danymi i chmurę, aby usprawnić funkcje analityki biznesowej i automatyzacji w zakresie zarządzania roszczeniami, underwritingu i ustalania cen. Sztuczna inteligencja stała się powszechnym tematem w branży ubezpieczeniowej i prawie nie ma firmy, która by się do niej nie przygotowywała.

– Firmy ubezpieczeniowe będą nadal zmagać się z wyzwaniami związanymi z inflacją roszczeń. Mając większą elastyczność finansową, zwrócą się do technologii, aby pomóc im zwiększyć wydajność – podkreśla Martin Seibold, partner w Sollers Consulting. – Pionierzy w branży ubezpieczeniowej zaczęli wykorzystywać sztuczną inteligencję do wspierania pracowników poprzez automatyzację, ale do pełnego wykorzystania korzyści jest jeszcze długa droga.

Sztuczna inteligencja podbije region CEE

Twórcy raportu uważają, że ubezpieczyciele w Europie Środkowej i Wschodniej podniosą składki, aby zrekompensować utrzymującą się inflację roszczeń oraz wysokie straty z powodu klęsk żywiołowych i powodzi w 2024 roku. Rosnące koszty reasekuracji zwiększą presję finansową na rynku. Zmiany oparte na sztucznej inteligencji i zwiększone wykorzystanie wzbogaconych danych stają się dominującymi tematami dla ubezpieczycieli w regionie. W 2025 r. pojawi się więcej aplikacji AI wykorzystujących wyspecjalizowane rozwiązania od zewnętrznych dostawców, a także rozwiązania własne.

– Praktyczne zastosowanie możliwości AI, napędzane dynamicznym wzrostem wykorzystania danych, stało się jednym z dominujących tematów wśród środkowoeuropejskich ubezpieczycieli – komentuje Andrzej Łach, partner w Sollers. – Niezwykła skala powodzi i innych strat NatCat pokazała, że technologia jest czynnikiem wspierającym możliwości operacyjne ubezpieczycieli.

Największe wyzwania w 2025 r. będą wynikać z rosnącej presji politycznej i regulacyjnej, co utrudni branży ubezpieczeniowej dostosowanie się i przestrzeganie przepisów. Wydaje się prawdopodobne, że wystąpią opóźnienia we wdrażaniu unijnego rozporządzenia DORA.

O raporcie

Raport Sollers Prediction Report obejmuje 16 największych rynków, na których Sollers jest obecny. Są to: Ameryka Północna, Europa i region Azji i Pacyfiku. Dokument opiera się na analizach rynku pracy, raportach finansowych i wewnętrznych źródłach Sollers, a także danych publikowanych m.in. przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i WMO (Światową Organizację Meteorologiczną).

(AM, źródło: Sollers)