Ubezpieczyciele z regionu CEE zebrali ponad 26 mld euro składek

0
338

W pierwszej połowie obecnego roku przypis składki brutto rynków ubezpieczeniowych Europy Środkowej i Wschodniej wyniósł łącznie 26,35 miliarda euro. Był to rezultat o 7,6% wyższy od odnotowanego w analogicznym okresie 2023 r. Suma odszkodowań i świadczeń wypłaconych w regionie CEE pozostała na niemal niezmienionym poziomie i wyniosła 11,9 mld euro – wynika z szacunków serwisu xprimm.

Z wyjątkiem Słowenii, wszystkie rynki Europy Środkowej i Wschodniej  odnotowały wzrost przypisu, w wielu przypadkach dwucyfrowy. Spośród najbardziej istotnych rynków w regionie, Polska odnotowała najwyższy wskaźnik – 13,4%. Rumunia, Słowacja, Węgry i Czechy uzyskały jednocyfrowy rezultat. Rynek słoweński zanotował 10% spadek w wyniku decyzji rządu o zniesieniu od 1 stycznia 2024 r. dobrowolnego dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego i zastąpieniu go obowiązkową składką zdrowotną. Wszystkie polisy wystawione przez ubezpieczycieli zdrowotnych wygasły automatycznie 31 grudnia 2023 r.

Oba sektory działalności w trendzie wzrostowym

Przypis w ubezpieczeniach życiowych wyniósł łącznie 6,79 mld euro, o 5,7% więcej niż rok wcześniej. Sprzedaż produktów unit-linked wzrosła o 4,6%, do ok. 1,84 mld euro. Z kolei składka przypisana brutto w ubezpieczeniach majątkowych wyniosła 19,56 mld euro, co oznacza wzrost o 8,29% r/r. Wartość wypłaconych odszkodowań poszła w górę o około 3,5%, do około 7,96 mld euro. Autorzy analizy zastrzegają, że liczba ta nie obejmuje roszczeń wypłaconych przez rumuńskich i słoweńskich ubezpieczycieli. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że łączna wartość odszkodowań i roszczeń zwiększyła się w podobnym stopniu, jak przypis składki.

Polska, Czechy, Rumunia, Węgry, Słowenia są pięcioma największymi rynkami non-life CEE. Ich łączny przypis składki odpowiada za około 76% rynku majątkowego całego regionu.

Biznes komunikacyjny coraz bardziej szkodowy

Ubezpieczenia komunikacyjne pozostają głównym źródłem przychodów ze składek w biznesie majątkowym. Półroczny przypis w tym segmencie wyniósł 5,87 mld euro (+7,26% r/r) dla ubezpieczeń OC i 4,4 mld euro (+12,7% r/r) dla AC. Z nielicznymi wyjątkami wartość wypłaconych odszkodowań i świadczeń wzrosła na wszystkich rynkach, w wielu przypadkach w dwucyfrowym tempie.

Autorzy raportu zastrzegają, że w przypadku Bośni i Hercegowiny oraz Serbii dostępne były tylko wyniki z I kwartału. Ponadto niedostępne były dane dotyczące roszczeń dla Słowenii i Rumunii.

(AM, źródło: xprimm.com)