UFG: Jedenastu ubezpieczycieli przekazuje dane bardzo wysokiej jakości

0
726

ERGO Hestia, TUW „TUW” oraz Euroins – te trzy firmy zostały najwyżej sklasyfikowane w swoich kategoriach w dwunastej edycji rankingu jakości danych przekazywanych do Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Trzeci rok z rzędu zestawienie uwzględnia skalę działalności i pozycję rynkową ubezpieczycieli. Na uwagę zasługuje stabilna pozycja rankingowa największych zakładów oraz rosnąca jakość przesyłanych danych.

W zestawieniu wzięto pod uwagę firmy, których udział w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych przekracza jeden promil – łącznie sklasyfikowanych zostało 20 zakładów. Już po raz trzeci ranking powstaje w oparciu o podział ubezpieczycieli na trzy grupy zakładów, zróżnicowane pod względem liczby danych przekazywanych do bazy OI UFG, dlatego wyniki podano według wysokiego, średniego i niskiego wolumenu przekazanych rekordów. Udział w rynku ustalany jest na podstawie liczby aktywnych umów krajowego OC oraz AC na koniec badanego okresu. OI UFG gromadzi dane o ubezpieczeniach OC i AC oraz o odszkodowaniach wypłaconych z tych polis.

Blisko 35 mln szt. polis komunikacyjnych

Na koniec ubiegłego roku w bazie OI UFG znajdowały się informacje o aktywnych umowach OC posiadaczy pojazdów mechanicznych dla ponad 27,6 mln pojazdów (nieco ponad 26,9 mln na koniec 2021 r.) oraz o aktywnych umowach autocasco dla niemal 7 mln pojazdów (blisko 6,7 mln przed rokiem). W ubiegłym roku firmy ubezpieczeniowe zadały do bazy Funduszu łącznie blisko 1,5 mld zapytań.

Według przedstawicieli UFG w 2022 r. widać było stałą pracę nad wysoką jakością danych i jej poprawę.

– Serdecznie gratuluję wszystkim wyróżnionym. Trzeba podkreślić, co pokazuje analiza wyników naszego rankingu za 2022 rok, że wszystkie zakłady ubezpieczeń o dużych wolumenach znacząco poprawiły jakość przekazywanych do Funduszu danych – powiedziała Małgorzata Ślepowrońska, prezes Funduszu. – Należy też zauważyć, że bardzo duże organizacje mają większą trudność i dłuższy horyzont czasowy wdrażania inicjatyw związanych z jakością danych. Dużym wyzwaniem jest również dostosowanie raportowania do w pełni cyfrowych procesów działających w czasie rzeczywistym. Tym bardziej cieszy fakt, że każdego roku jakość przekazywanych przez nie danych  poprawia się – dodała.

Ranking 2022

(pierwsze trzy pozycje w każdej z kategorii, data zamrożenia danych: 06.02.2022 r.)

Zakłady raportujące do bazy UFG wysoki wolumen rekordów, duży udział w rynku (25% zakładów, z których każdy przekazał powyżej 2100 tys. rekordów)

MiejsceNazwa ZakładuWskaźnik końcowy
1ERGO HESTIA94,26%
2PZU93,71%
3WARTA92,47%

Zakłady raportujące do bazy UFG średni wolumen rekordów, średni udział w rynku  (50% zakładów, z których każdy przekazał od 200 tys. do 2100 tys. rekordów)

MiejsceNazwa ZakładuWskaźnik końcowy
1TUW92,83%
2ALLIANZ92,21%
3INTERRISK91,97%

Zakład raportujące do bazy UFG niski wolumen rekordów, mały udział w rynku (25% zakładów, z których każdy przekazał poniżej 200 tys. rekordów)

MiejsceNazwa ZakładuWskaźnik końcowy
1EURO INSURANCES92,24%
2WEFOX87,49%
3TRIGLAV87,45%

Na koniec 2022 roku 18 z 20 klasyfikowanych zakładów ubezpieczeń osiągnęło wskaźnik końcowy rankingu na poziomie powyżej 80%, tzn. poziom satysfakcjonujący, z czego 11 przekroczyło 90%. UFG podkreśla, że w ub.r. zdecydowana większość ubezpieczycieli odnotowała wskaźnik końcowy rankingu na poziomie wyższym niż w 2021 r.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl