UFG prostuje mity na temat OC

0
1464

Choć od wielu lat OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, to wiedza na jego temat wciąż pozostawia wiele do życzenia. Dlatego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny postanowił rozwiać najczęściej pojawiające się wątpliwości i mity związane z tymi polisami komunikacyjnymi.

Poszkodowany w zdarzeniu, którego sprawca jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, nie otrzyma odszkodowania. W rzeczywistości: jeśli sprawca miał ważne w dniu zdarzenia OC ppm., to ubezpieczyciel jest prawnie zobowiązany wypłacić poszkodowanym należne im odszkodowanie. Prawo zezwala również zakładowi ubezpieczeń na to, by w takiej sytuacji dochodził od sprawcy (będącego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających) zwrotu tych środków w ramach regresu.

Jeśli sprawca szkody nie posiadał odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdem, którym wyrządził skodę, to poszkodowani zostaną na lodzie, nawet jeśli posiadacz pojazdu miał ważną polisę. W rzeczywistości: jeśli posiadacz pojazdu, którym kierował sprawca, objęty był w chwili zdarzenia OC ppm., to ubezpieczyciel wypłaci osobom poszkodowanym należne im odszkodowanie. Brak uprawnień osoby kierującej do kierowania tym pojazdem nie oznacza odmowy wypłaty. Zakład ma jednak prawo domagać się zwrotu wypłaconego odszkodowania od posiadacza pojazdu i sprawcy wypadku (jeśli są to różne osoby) w ramach regresu oraz odmówić likwidacji szkody  z AC w pojeździe sprawcy.

Ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu zawsze przedłuża się automatycznie. W rzeczywistości: jeśli umowa OC ppm. przedłuża się automatycznie tylko wtedy, gdy poprzednia została zawarta na 12 miesięcy, nie została wypowiedziana, została opłacona pełna składka ubezpieczeniowa i pojazd ma nadal tego samego właściciela. W praktyce oznacza to, że istnieje szereg wyjątków, kiedy polisa się nie przedłuży. Należą do nich m.in.:

  • zmiana właściciela pojazdu (polisa po poprzednim właścicielu nie przedłuży się już automatycznie, nowy właściciel musi wykupić nową polisę u dowolnie wybranego ubezpieczyciela jeszcze zanim poprzednia wygaśnie, aby nie było nawet jednego dnia przerwy w ubezpieczeniu);
  • brak płatności pełnej składki przed końcem okresu, na jaki zostało wykupione ubezpieczenie (w tym np. pomyłka w kwocie albo brak zapłaty którejś z rat składki);
  • ubezpieczenie krótkoterminowe, np. dla pojazdu historycznego lub tzw. ubezpieczenie graniczne (wygasa ostatniego dnia okresu, na jaki została zawarta umowa).

Nie trzeba mieć OC ppm., jeśli pojazd jest niesprawny technicznie i stoi w warsztacie. W rzeczywistości: polisę muszą mieć także pojazdy nieużywane, a nawet niesprawne technicznie, jeśli są zarejestrowane. Właściciel takiego pojazdu ma obowiązek posiadać OC ppm. przez cały czas, bez nawet jednego dnia przerwy w ochronie ubezpieczeniowej aż do dnia zbycia pojazdu, jego trwałej utraty lub wyrejestrowania. Od tej zasady są tylko nieliczne wyjątki, np. pojazdy historyczne czy do jazd testowych (tutaj ciągłość ubezpieczenia nie jest konieczna, jednak pojazd musi mieć zawsze OC ppm., gdy jest wprowadzany do ruchu).

Poszkodowany/-a przez kierowcę bez OC ppm. zostanie na lodzie. W rzeczywistości: w razie wypadku spowodowanego przez kierowcę bez OC ppm. odszkodowanie wypłaca UFG (łączna wartość takich wypłat to ok. 100 mln zł rocznie). Szkodę należy zgłosić za pośrednictwem dowolnego ubezpieczyciela oferującego obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne OC w Polsce, a nie bezpośrednio do UFG. To zakład przeprowadza procedurę likwidacyjną, kompletuje dokumenty, a Fundusz po otrzymaniu akt szkodowych od ubezpieczyciela wypłaca należne poszkodowanemu środki. Następnie, zgodnie z prawem, dochodzi zwrotu tych pieniędzy od sprawcy w ramach regresu.

Sprawca kolizji miał ważne OC ppm., ale nie miał ważnego badania technicznego pojazdu – w takiej sytuacji ubezpieczyciel może odmówić poszkodowanemu wypłaty odszkodowania. W rzeczywistości: poszkodowany przez kierującego pojazdem bez ważnego badania technicznego otrzyma odszkodowanie z OC ppm. posiadacza tego pojazdu, o ile taka polisa była ważna w chwili zdarzenia.

(AM, źródło: UFG)