Unilink: Więcej kradzieży pojazdów

0
701

Liczba kradzieży pojazdów wzrosła w 2023 roku w porównaniu z rokiem poprzednim oraz średnią z ostatnich pięciu lat. Eksperci Unilink wzięli policyjne dane pod lupę i porównali je z informacjami z innych źródeł, aby sprawdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z istotnym wzrostem ryzyka utraty posiadanego samochodu.

Na początku stycznia 2024 r. rzeczniczka prasowa komendanta głównego policji poinformowała, że w 2023 r. ujawnionych zostało ponad 10 tys. kradzieży pojazdów, wobec 7382 w 2022 r.

Średnia z okresu pięcioletniego (2018–2022) wyniosła zaś niecałe 8400 kradzieży. Ubiegłoroczny wynik na pewno jest niepokojący, choć do sytuacji sprzed 10 lat i liczby kradzionych pojazdów na poziomie 14–15 tys. rocznie jeszcze dość daleko – mówi Andrzej Prajsnar, ekspert Unilink. Dodaje, że podane informacje dotyczą wszystkich pojazdów, np. motocykli, motorowerów i quadów, a nie tylko samochodów osobowych.

W Warszawie bezpieczniej, ale nie wszędzie

Aglomeracja warszawska jest obszarem, gdzie nadal najczęściej giną samochody oraz inne pojazdy. W 2023 r. na terenie działania Komendy Stołecznej Policji stwierdzono 2437 przestępstw określanych jako „kradzież samochodu poprzez włamanie”, co oznaczało spadek wobec wyniku z 2022 r. (2630 przestępstw). – Mówimy o statystykach obejmujących Warszawę oraz następujące powiaty: grodziski, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński – wymienia Andrzej Prajsnar.

Nie wszędzie na terenie aglomeracji warszawskiej w ujęciu rocznym spadła liczba kradzieży samochodów. – Znaczący wzrost względem 2022 r. (o 50 przypadków) odnotowano na obszarze działania Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII, która obejmuje Pragę Południe, Rembertów, Wawer i Wesołą. Natomiast pod Warszawą wzrost liczby kradzieży samochodów w stosunku do 2022 roku (o 15 przypadków) był widoczny na terenie objętym działaniem Komendy Powiatowej Policji w Otwocku – podaje Andrzej Prajsnar.

Dane wyrejestrowań po kradzieży

Ekspert Unilink przypomina, że niedawno ciekawe statystyki kradzieżowe podał również Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Te dane potwierdzają dalszy spadek liczby kradzieży samochodów (z 6157 w 2022 r. do 5646 w 2023 r.). Warto jednak pamiętać, że mowa o ponad ośmioprocentowym spadku liczby wyrejestrowań w CEPiK z powodu kradzieży, a nie o nowych przypadkach stwierdzonych przez policję.

– Dodatkowo statystyki Samar uwzględniają tylko część skradzionych pojazdów. Chodzi o samochody z dopuszczalną masą całkowitą wynoszącą do 6 ton – wyjaśnia Andrzej Prajsnar.

Nocna utrata kół nie należy do rzadkości

Od pewnego czasu uciążliwe dla kierowców są również kradzieże części aut – między innymi katalizatorów oraz kół. Doniesienia prasowe sugerują, że ten problem wcale nie zniknął w 2023 roku pomimo kolejnych sukcesów policjantów związanych z ujęciem złodziei. – Nie mamy dostępu do szczegółowych statystyk, ale na podstawie doniesień mediów można stwierdzić, że na celowniku złodziei znajdują się zarówno starsze samochody, jak i te o wiele nowsze oraz cenniejsze. Taka sytuacja wpływa już na preferencje kierowców kupujących autocasco – podsumowuje Andrzej Prajsnar.

(AM, źródło: Unilink)