UNIQA w Polsce po raz pierwszy z miliardem euro przypisu

0
2021

Ubiegłoroczny przypis UNIQA w Polsce wzrósł o 10,8% r/r, do poziomu 4,63 mld zł. Tym samym ubezpieczyciel przekroczył próg 1 mld euro zebranej składki, stanowiący około 15% rezultatu całej grupy. Rentowność zakładu wzrosła dwukrotnie, do ponad 350 mln zł zysku brutto według standardu IFRS17.

Od momentu przejęcia AXA przez UNIQA, czyli od 2021 roku, firma odnotowuje wysoką dynamikę zarówno wzrostu przychodów, jak i wzrostu rentowności.

– W ostatnich trzech latach bardzo mocno koncentrowaliśmy się na fuzji i ułożeniu wewnętrznych procesów w sposób, który pozwoli nam skutecznie działać w długim terminie. Zbudowaliśmy bardzo profesjonalne zespoły menedżerów i ekspertów oraz efektywny model  biznesowy. Wszystkie spółki UNIQA w Polsce czynią nas uniwersalnym graczem na rynku. To pomaga zachowywać stabilność prowadzonego biznesu, a wdrożony w 2023 roku model agile daje nam też elastyczność działania. Teraz wchodzimy w nową perspektywę biznesową, ze strategią na kolejne trzy lata, i jest to w pewnym sensie dla nas przełomowy moment. Będąc już poukładaną wewnątrz organizacją, możemy jeszcze więcej uwagi poświęcić na zewnętrzne otoczenie, w tym naszych klientów i ich satysfakcję– wyjaśnia Marcin Nedwidek, prezes zarządu UNIQA w Polsce.

W minionym roku UNIQA odnotowała wzrost poziomu satysfakcji klientów do 4,56 w 5-stopniowej skali, a także wzrost rozpoznawalności marki do 67% (34% w 2021 roku). Firma wzmacniała swoją ofertę produktową, wdrażając m.in. wyższe sumy ubezpieczenia i szerszy zakres w polisach turystycznych, nowe ubezpieczenie minicasco w „komunikacji”, nowe cegiełki w ubezpieczeniach grupowych, a także przemodelowała ofertę ochrony mienia klienta korporacyjnego.

Technologia w natarciu

W 2023 roku w firmie działały 24 zautomatyzowane procesy biznesowe. Roboty przeprocesowały prawie 2 mln transakcji w czasie ponad 12 tys. godzin, co przyspieszyło pracę o 76%. Firma inwestuje także w sztuczną inteligencję. Przez ostatnie dwa lata pracowała nad technologią AI w likwidacji szkód życiowych w zakresie uszczerbku na zdrowiu. Wdrożone na początku 2024 roku z Minte.ai rozwiązanie, które umożliwia odczytanie i analizę całej dokumentacji medycznej dostarczonej przez klienta. W kolejnym etapie oprogramowanie zostanie rozszerzone o obsługę roszczeń z tytułu umów dodatkowych, w tym leczenia szpitalnego, operacji chirurgicznych i poważnych zachorowań, Firma zapowiedziała także kolejne inwestycje w sztuczną inteligencję.

Solidne wyniki Grupy UNIQA

Składka przypisana brutto całej UNIQA Insurance Group wzrosła o 9,7%, do poziomu prawie 7,2 mld euro, a zysk brutto przekroczył 426 mln euro i był większy o 57% r/r.

– W roku 2023 dokonaliśmy znacznych wypłat z tytułu szkód pogodowych, głównie z powodu burz w lipcu i sierpniu. Mierzyliśmy się także z innymi poważnymi roszczeniami. Niemniej, rok 2023 był kolejnym udanym rokiem finansowym: mogliśmy zauważalnie wzrosnąć jako grupa i jeszcze bardziej zwiększyć nasze zyski. Nasze spółki w regionie Europy Środkowej i Wschodniej rozwijają się szczególnie dobrze i znacząco przyczyniają się do wzrostu naszej rentowności – powiedział Andreas Brandstetter, prezes zarządu UNIQA Insurance Group.

Zgodnie z zapowiedziami, UNIQA w 2024 roku będzie koncentrować się na dalszym doskonaleniu podstawowej działalności ubezpieczeniowej na rynkach w Austrii i CEE. Silny wzrost oczekiwany jest w segmencie ubezpieczeń majątkowych i zdrowotnych.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl