Ustawa o ubezpieczeniach eksportowych z poprawkami Senatu

0
498

28 lipca zakończyło się 65. posiedzenie Senatu, na którym Izba wprowadziła poprawki do noweli ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych i niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Senatorowie zdecydowali ponadto o odrzuceniu ustaw o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym oraz o Centralnej Informacji Emerytalnej.

W noweli ustawy o gwarantowanych ubezpieczeniach eksportowych Senat zaproponował dwie poprawki, z których jedna dostosowuje treść przepisu do zasad techniki prawodawczej w zakresie formułowania normy karnej, a druga ma charakter redakcyjny. Zgodnie z pierwszą poprawką podmiot, który wbrew zakazowi, „o którym mowa w art. 99 ust. 3aa, przejmuje kontrolę nad podmiotem prowadzącym aptekę ogólnodostępną, podlega karze pieniężnej w wysokości od 50 000 zł do 5 000 000 zł”.

Z kolei do ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku Izba wprowadziła 13 poprawek. Senatorowie umożliwili m.in. łączenie niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych o niedostosowanej do wymaganych limitów strukturze portfela i określili jego zasady. Ponadto sprecyzowali mechanizmy wymiany informacji między Komisją Nadzoru Finansowego a Europejskimi Urzędami Nadzoru na temat osób znajdujących się we władzach poszczególnych podmiotów nadzorowanych. Senatorowie przesądzili też, że nowo dodawane przepisy określające zasady nakładania kary pieniężnej na podmiot nieposiadający zezwolenia na prowadzenie działalności za naruszenie, do którego doszło w czasie, gdy podmiot posiadał zezwolenie, stosowane będą także do odpowiedzialności za naruszenia, do których doszło przed dniem wejścia w życie ustawy.

Natomiast ustawa o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym, w ramach którego będzie można inwestować transgranicznie, a także przenosić go przy zmianie miejsca zamieszkania w innym państwie członkowskim oraz ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej, dzięki której użytkownicy będą mieli dostęp np. do informacji poglądowej o stanie oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłych świadczeń, zostały przez Senat odrzucone.

(AM, źródło: Senat)