Ludzie w wieku 18–29 lat są naturalnie bardziej skłonni do podejmowania ryzyka i mniej martwią się negatywnymi skutkami i ryzykiem życiowym – wynika z badania przeprowadzonego przez Gallup International dla Vienna Insurance Group.
80% respondentów z grupy docelowej 18–29 lat nie miało lub miało bardzo małą świadomość ryzyka, o które pytano w badaniu. Ankietowani mają niewielkie lub żadne doświadczenie w radzeniu sobie z ryzykiem. W rezultacie rzadziej wierzą, że czynniki ryzyka się zmaterializują, a znacznie częściej, że będą mieli szczęście.
– Badanie wykazało, że młodzi ludzie są przejęci w znacznie większym stopniu niż starsi, gdy stają w obliczu ryzyka. Uważają się za znacznie mniej zdolnych do radzenia sobie z nim, gdy się pojawi. Ta niepewność może prowadzić do impulsywnego, nieefektywnego podejmowania decyzji, które mogą mieć negatywny wpływ na ich obecną i przyszłą sytuację finansową – powiedział Hartwig Löger, CEO VIG.
Oprócz czynnika pewności siebie grupa wiekowa 18–29 boryka się z szerokim wachlarzem innych problemów. Chociaż 74% badanych stwierdziło, że są w większości szczęśliwi, częściej niż starsi respondenci zgłaszali niepokój, brak pewności siebie i natrętne myśli.
– Bardziej uogólnione badania potwierdziły również, że młodzi ludzie uważają swoją sytuację życiową za ogólnie bardzo trudną. Ich oczekiwania co do przyszłości są stłumione, a ich pragnienie wsparcia i bezpieczeństwa wzrosło szczególnie mocno. Moim zdaniem obecne problemy, takie jak zmiana klimatu, recesja i ruchy reform społeczno-politycznych, oznaczają, że młodsze pokolenie staje przed szczególnymi wyzwaniami, jeśli chodzi o podejmowanie świadomych decyzji, które uwzględniają wynikające z nich ryzyka – stwierdził Hartwig Löger.
Brak wiedzy finansowej to efekt nieodpowiedniej edukacji
Większość ankietowanych wierzy i oczekuje, że państwo pokryje lub powinno pokryć rachunek za konsekwencje wszelkich pojawiających się ryzyk. Odsetek młodych ludzi polegających na pomocy państwa jest najwyższy w Austrii (65%) i Słowacji (62%).
58% respondentów wyraziło zainteresowanie otrzymaniem porady na temat podejmowania niezbędnych środków ostrożności w życiu. W ocenie autorów badania oznacza to, że problem polega bardziej na braku wiedzy, potrzebnej do przygotowania się do wyzwania przyszłości. Koreluje to z brakiem wiedzy finansowej w całej populacji. 80% respondentów w wieku 18–29 lat uważa, że ma niską lub umiarkowaną wiedzę finansową. Nie jest to jednak kwestia związana z wiekiem, ponieważ 70% badanych z grupy wiekowej 30–65 lat odpowiedziało identycznie.
– Brak wiedzy finansowej nie wydaje się być problemem związanym z wiekiem, ale raczej z edukacją. Wiedza finansowa i umiejętność oceny ryzyka powinny być częścią podstawowego programu nauczania w instytucjach edukacyjnych. Umiejscowienie jej tam pozwoliłoby nam dotrzeć nawet do tych grup, które otrzymują niewielką lub żadną edukację finansową w domu – sugeruje Hartwig Löger.
Inicjatywy edukacyjne VIG
Sama VIG już rozpoczęła współpracę edukacyjną ze szkołami i uniwersytetami oraz promuje działania w ramach grupy mającej na celu zwiększenie świadomości ryzyka. Przykładowo liczni eksperci VIG pełnili funkcję mówców, mentorów i edukatorów w szkołach i na uniwersytetach. W takich inicjatywach biorą udział m.in. VIG Omniasig i BCR Asigurări de Viață , a także Wiener osiguranje w Chorwacji, który również wspiera „Tydzień wiedzy finansowej” na Wydziale Ekonomii i Biznesu Uniwersytetu w Zagrzebiu. Z kolei Wiener Städtische dzięki swojej inicjatywie #frausorgtvor angażuje kobiety w kwestie ich indywidualnych potrzeb emerytalnych, w szczególności w odniesieniu do luki emerytalnej ze względu na płeć. Natomiast słowacka Komunálna produkuje filmy przedstawiające rzeczywiste scenariusze, z którymi może spotkać się dana osoba, oraz związane z nimi zagrożenia. Głównym kanałem komunikacji są media społecznościowe.
O badaniu
Gallup International przeprowadził reprezentatywne badanie świadomości ryzyka w dziewięciu krajach, w których działa VIG. Wyniki dla grupy wiekowej 18–29 lat zostały przeanalizowane osobno. Przebadano łącznie 9000 osób w wieku 18–65 lat (w tym 2081 w wieku 18–29 lat) w dziewięciu krajach Europy Środkowej i Wschodniej (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Polska, Rumunia, Serbia i Słowacja). Do oceny umiejętności oceny ryzyka wykorzystano następujące ryzyka: choroby i wypadki o poważnych konsekwencjach, niepełnosprawność zawodowa, uszkodzenia mienia mieszkalnego, wypadki z winy własnej oraz cyberprzestępczość. Dane zbierano online i telefonicznie.
(AM, źródło: VIG)