VIG odporna na skutki katastrof

0
295

Mimo trudnego otoczenia gospodarczego oraz kosztownych skutków katastrof naturalnych Vienna Insurance Group uzyskała dobre rezultaty w trakcie pierwszych trzech kwartałów obecnego roku. Grupa spodziewa się, że jej roczny zysk uplasuje się blisko zakładanego maksimum.

– Dzięki wynikom za pierwsze dziewięć miesięcy tego roku dynamiczny rozwój biznesowy Vienna Insurance Group został utrzymany. Szkody spowodowane przez wrześniowy niż Borys zostały skutecznie opanowane dzięki odpowiedzialnej i konserwatywnej polityce korporacyjnej i reasekuracyjnej VIG. Potwierdzamy nasze prognozy na 2024 r. i spodziewamy się zysku brutto w górnej części zakładanego przedziału 825–875 mln euro – powiedział Hartwig Loger, CEO VIG.

W porównaniu z rokiem poprzednim przypis składki brutto grupy wzrósł o 8%, do 11,47 mld euro. Podobnie jak w pierwszej połowie 2024 r. był to efekt wzrostu we wszystkich segmentach. Polski biznes VIG poprawił swój rezultat sprzedażowy o 6,6% r/r. Przychody z usług ubezpieczeniowych zwiększyły się o 9,3%, do 8,96 mld euro, m.in. dzięki wynoszącej 13,6% poprawie na polskim rynku. Zysk brutto uplasował się na poziomie 666,5 mln euro, o 8,5% wyższym od odnotowanego w roku poprzednim.

Łączny wskaźnik mieszany w sektorze majątkowym wyniósł 94,3% – tyle samo co przed rokiem pomimo wzrostu wskaźnika szkodowości z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. VIG szacuje straty brutto spowodowane przez niż Boris na około 600 mln euro, a wpływ netto na około 70 mln euro. Współczynnik wypłacalności grupy na koniec trzeciego kwartału 2024 r. wyniósł 259% (wliczając środki przejściowe).

Pomimo niestabilnego otoczenia gospodarczego i geopolitycznego, zarząd Vienna Insurance Group potwierdza pozytywne perspektywy na rok obrotowy 2024 i spodziewa się zysku brutto w górnej części zakładanego przedziału wynoszącego 825–875 mln euro.

Od 1 stycznia 2023 r. Vienna Insurance Group raportuje zgodnie z nowymi standardami rachunkowości IFRS 17 (umowy ubezpieczeniowe) i IFRS 9 (instrumenty finansowe). Składki brutto nie są częścią obowiązkowego raportowania IFRS, ale nadal będą prezentowane.

(AM, źródło: VIG)