17 listopada do konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na rok 2023.
W celu zachęcenia producentów rolnych do zawierania umów ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, a tym samym zabezpieczenia prowadzonej przez nich produkcji, przyjęto w projekcie rozporządzenia maksymalny poziom dopłat do składek ubezpieczenia określony w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Oznacza to, że w przypadku ochrony upraw rolnych (zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych – od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru) od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę oraz ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne wyniosą one 65% składki do jednego hektara uprawy. Identyczny wskaźnik procentowy przyjęto w przypadku zwierząt gospodarskich (bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń). Projekt ustawy budżetowej na przyszły rok przewiduje, że kwota przeznaczona na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich wyniesie 1,12 mld zł.
Zgodnie z danymi dotyczącymi dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych, powierzchnia chronionych upraw wynosi rocznie ok. 3,7 mln ha, a zawieranych jest ok. 188 tys. szt. umów ubezpieczenia upraw rolnych. Natomiast liczba ubezpieczonych zwierząt gospodarskich wynosi ok. 22 mln szt. rocznie (w tym głównie drób), a zawartych umów – ok. 810 szt.
Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
(AM, źródło: rcl.gov.pl)