Warta radzi, jak zabezpieczyć się przed pożarem w domu

0
498

W ciągu ostatnich 10 lat liczba pożarów domów spowodowanych przez nieprawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych wrosła o ponad 150% Ten sezon może być wyjątkowo niebezpieczny ze względu na groźbę zwiększonego użytkowania nieodpowiedniego opału. Dlatego Warta radzi, aby dbać o regularne przeprowadzanie kontroli i przeglądów urządzeń grzewczych oraz odpowiednie ubezpieczenie.

Ubezpieczyciel wskazuje, że „sezon” na pożary trwa od początku jesieni do początku wiosny.  Najczęstszą przyczyną jest zapalenie się sadzy w przewodzie kominowym. Dlatego tak istotne jest regularne usuwanie zanieczyszczeń w kominach. Szczególnie kotły wykorzystujące paliwo o niższej jakości narażone są na zwiększoną produkcję zanieczyszczeń.

Nierzadko przyczyną pożarów jest również zaprószenie ognia przez samych mieszkańców. Najczęściej jest to pozostawienie zbyt blisko pieca lub kominka materiałów łatwopalnych lub niedogaszanego popiołu w plastikowym wiaderku lub worku.

– Zwiększona eksploatacja urządzeń grzewczych w okresie jesienno-zimowym przyczynia się do wzrostu liczby awarii i uszkodzeń, zwiększających ryzyko pożaru. Na stan techniczny instalacji wpływa przede wszystkim jakość wykorzystywanego paliwa, ale też utrzymywanie odpowiedniego poziomu czystości urządzenia i dobrego stanu przewodów kominowych – wskazuje Katarzyna Kowalczyk, kierownik Wydziału Rzeczoznawców Majątkowych Warty.

Poza dbaniem o czystość i stosowaniem wysokiej jakości certyfikowanego paliwa, równie istotne jest regularne przeprowadzanie kontroli i przeglądów urządzeń grzewczych. Wymagane jest również regularne usuwanie zanieczyszczeń. Ponadto wszystkie instalacje nowych urządzeń, podobnie jak naprawy starszych instalacji, powinny być zlecane profesjonalistom, gwarantującym odpowiedni nadzór nad ich eksploatacją i stanem technicznym. Warto także zadbać o przeglądy instalacji elektrycznych, które w budynkach gospodarczych narażone są na zwarcia wskutek np. przegryzienia przewodów przez gryzonie.

Zabezpieczeniem na wypadek pożaru, a w konsekwencji zniszczenia nieruchomości oraz przechowywanego w niej mienia, jest ubezpieczenie. Pozwala ono nie tylko na uzyskanie odszkodowania na pokrycie szkód, ale także może być bardzo pomocne w tej trudnej dla rodziny sytuacji.

– Każdego dnia zgłaszane są do Warty szkody pożarowe. Średnio jest ich 7 dziennie, ale bywają dni, w których przyjmujemy nawet 30 zgłoszeń. 70% z nich dotyczy domów. Pożar domu często jest dla mieszkańców ogromnym wstrząsem. Dlatego naszym klientom udzielamy nie tylko wsparcia finansowego, ale też pomagamy im w tak kluczowych kwestiach, jak znalezienie i opłacenie zastępczego zakwaterowania, zabezpieczenie mienia czy posesji oraz przewiezienie pozostałego majątku w bezpieczne miejsce – mówi Kordian Czuryłło z Biura Ubezpieczeń Mieszkaniowych, Rolnych i Osobowo-Turystycznych Warty.

(AM, źródło: Warta)