Warta: Spada tempo rozwoju ubezpieczeń korporacyjnych

0
634

Po trzech latach dwucyfrowych wzrostów rozwój rynku ubezpieczeń korporacyjnych spowolnił. O ile w 2023 r. jego dynamika osiągnęła poziom 111%, to już w ubiegłym roku wyniosła 107% – wynika z analizy ekspertów Warty.

Wynik w 2024 r. został zdeterminowany przez rezultaty z drugiego półrocza. O ile w pierwszym rynek rozwijał się cały czas w dwucyfrowym tempie, to w drugiej połowie roku było ono już tylko jednocyfrowe. Uzyskana w czwartym kwartale dynamika rzędu 103% była najniższym osiągnięciem od II kw. 2020 r. 

Warta zwraca uwagę, że w poprzednim roku następowały jeszcze wzrosty składek wynikające z aktualizacji sum ubezpieczenia, co wynikało z wysokiej inflacji w poprzednich okresach. Bieżące wskaźniki makroekonomiczne wskazują na tendencję zmierzającą do stabilizacji. 

Stabilnie, z nutką zmienności

Z danych zebranych przez ekspertów ubezpieczyciela wynika, że w segmencie Motor Corpo roczna dynamika składki wyniosła 104%. W każdym z ostatnich 6 kwartałów uzyskany został kilkuprocentowy wzrost składki.

Z kolei w ubezpieczeniach Fire&Property (gr. 8 i 9) odnotowano dynamikę wielkości 112%. Warta zwraca uwagę, że w tych ubezpieczeniach na przestrzeni lat występuje istotna zmienność dynamiki w ujęciu kwartalnym. Wynika to z nieregularności pojedynczych dużych umów wieloletnich oraz dużych inwestycji infrastrukturalnych. W ocenie ekspertów ubezpieczyciela w przyszłości dynamika w tych grupach może osiągać wysokie wartości ze względu na inwestycje ze środków z KPO.

Stabilny wzrost na poziomie 112% odnotowała grupa Liability (13). Za wyjątkiem III kw. ubiegłego roku, we wszystkich kwartałach od I kw. 2021 r. nastąpiły dwucyfrowe wzrosty składki.

Słabe wyniki w ubezpieczeniach morskich i lotniczych

W ubezpieczeniach morskich (6 i 12) nastąpił istotny spadek składki. Dynamika w całym 2024 roku wyniosła jedynie 77%. Warta wskazuje, że na przestrzeni trzech ostatnich lat obserwowana jest duża zmienność dynamiki ze względu na inwestycje infrastrukturalne i projekty stoczniowe. Nieco lepiej wypadły ubezpieczenia lotnicze (5 i 11) z dynamiką wielkości 97%. To już trzy kwartały z rzędu z dynamiką poniżej 100%, podczas gdy jeszcze w I kw. 2024 r. wzrost wynosił 112%. W gwarancjach ubezpieczeniowych (15) roczna dynamika uplasowała się na poziomie 118%. Jednocześnie dynamika ich liczby wyniosła 107%, co wskazuje, że wzrost składki został osiągnięty dzięki wyższym wartościowo gwarancjom.

Co dalej?

W ocenie ekspertów Warty rok 2025 zakończy się jednocyfrową dynamiką całego rynku korporacyjnego. W ubezpieczeniach komunikacyjnych spodziewają się oni kontynuacji dynamik z ostatnich kwartałów. Ten wzrost powinien być wspierany podwyżkami stawek w OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ze względu na problemy z rentownością w tym segmencie.

W ubezpieczeniach majątkowych poziom dynamiki będzie ściśle uzależniony od tempa rozpoczynania inwestycji finansowanych w ramach KPO. Element kreujący wzrosty składki w ostatnich latach, czyli aktualizacja sum ubezpieczenia, będzie miała niewielki wpływ na wzrosty składki w 2025 roku.

(AM, źródło: Warta)