Dynamika składki w ubezpieczeniach korporacyjnych za trzy kwartały obecnego roku wyniosła 109%, z uwzględnieniem wzrostów wynikających z aktualizacji sum ubezpieczenia To o 1 punkt procentowy mniej niż w pierwszym kwartale i o 2 pp. mniej niż w drugim. Niska dynamika odnotowana w okresie lipiec–wrzesień (106%) to efekt m.in. nieregularności księgowania umów wieloletnich oraz poziomu dużych inwestycji – wskazują eksperci Warty.
„Komunikacja” słabo, ochrona przed skutkami żywiołów nieco lepiej
Z szacunków ubezpieczyciela wynika, że dziewięciomiesięczna dynamika składki w segmencie Motor Corpo wyniosła 103%. Tylko w III kwartale osiągnęła ona poziom 101%, najniższy od 2021 r.
W przypadku ubezpieczeń od szkód spowodowanych żywiołami i pozostałych szkód rzeczowych (Fire&Property, gr. 8 i 9) odnotowano dynamikę na poziomie 117% (111% w III kw.). Eksperci Warty zwracają uwagę, że w tych ubezpieczeniach na przestrzeni lat występuje istotna zmienność dynamiki w ujęciu kwartalnym. Wynika to z nieregularności pojedynczych dużych umów wieloletnich oraz dużych inwestycji infrastrukturalnych. Ponadto spodziewane są cały czas aktualizacje sum ubezpieczenia, wynikające z rosnących cen w produkcji budowlano-montażowej, szczególnie w perspektywie większej częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Stabilne Liability, zmienność w polisach morskich
Stabilny wzrost utrzymuje grupa ubezpieczeniowa Liability (13). W I połowie 2024 r. dynamika składki w tym segmencie wyniosła 113% (109% w IIII kw.). Warta zwraca uwagę, że niższa dynamika w okresie lipiec–wrzesień może być wynikiem niższego poziomu inwestycji, które wymagają ochrony OC. W tym ubezpieczeniu należy pamiętać o długim okresie ujawniania się szkód i w cenach uwzględnić przyszłą inflację.
W ubezpieczeniach morskich (gr. 6 i 12) dynamika uplasowała się na poziomie 145%, choć jej wysokość w poszczególnych kwartałach była mocno zróżnicowana (213% w pierwszym kwartale, 86% w drugim, 121% w trzecim). Eksperci ubezpieczyciela zwracają uwagę, że w tym obszarze w ostatnich 2 latach można było zaobserwować dużą zmienność dynamiki ze względu na inwestycje infrastrukturalne i projekty stoczniowe.
Gwarancje nie zwalniają tempa
Ubezpieczenia lotnicze (gr. 5 i 11) legitymowały się rezultatem na poziomie 96%. Od dwóch kwartałów w tym segmencie dynamika notuje rezultat poniżej 100% (91% w drugim kwartale i 84% w trzecim). W ocenie ekspertów ubezpieczyciela są to najprawdopodobniej przesunięcia między okresami. Przyszłe wyniki pokażą, czy to jest jednak nowy trend. Warta wskazuje, że od dwóch lat w tej grupie ubezpieczeń widać było systematyczny wzrost składek.
Natomiast w gwarancjach ubezpieczeniowych (gr. 15) dynamika przypisu składki wyniosła 121% (144% w III kw.) przy 104% dynamiki liczby umów. Zdaniem ekspertów Warty fakt ten świadczy, że wzrost składki został uzyskany dzięki wyższej wartości gwarancji.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl