Warta: Ubezpieczenia korporacyjne w 2022 r. poniżej inflacji

0
656

W 2022 r. dynamika cen ubezpieczeń korporacyjnych osiągnęła poziom 112,2%. Rezultat ten był jednak poniżej inflacji, która w minionym roku wyniosła 14,4%. Dlatego w najbliższym czasie możemy się spodziewać obniżenia rentowności w segmencie korpo – wynika z analizy Warty.

Eksperci ubezpieczyciela są zdania, że szczególnie nieciekawie sytuacja prezentuje się w korporacyjnych ubezpieczeniach komunikacyjnych oraz ubezpieczeniach mienia. Zwłaszcza że te ostatnie nawet przed wzrostem inflacji zmagały się ze zbyt niskim poziomem składek, skutkującym ujemną rentownością.

Z danych zgromadzonych przez Wartę wynika, że po czwartym kwartale 2022 r. dynamika ubezpieczeń korpo wyniosła 112%. W każdym kwartale ubiegłego roku dynamika plasowała się na coraz wyższym poziomie (kolejno: 108%, 112%, 115%, 115%). Według ekspertów ubezpieczyciela, poza wzrostem cen oraz aktualizacją sum ubezpieczenia wpłynęły na to również pojedyncze, duże kontrakty oraz odnowienie umów wieloletnich.

Komunikacja nie idzie mocno w górę, choć powinna

W korporacyjnych ubezpieczeniach komunikacyjnych trend wzrostowy dynamiki składki obserwowany w pierwszych 3 kwartałach 2022 r. (106%, 109%, 111%) wyhamował w ostatnim do poziomu 108%. Warta zauważa, że wzrosty składki cały czas pozostają poniżej inflacji, choć w ostatnim kwartale było zaskakujące. Zakład zwraca uwagę, że w powszechnej opinii stawki muszą iść w górę ze względu na inflację, jednak silna konkurencja hamuje te wzrosty.

Z kolei korporacyjne ubezpieczenia majątkowe obniżyły nieco loty. Po uzyskaniu w 2021 r. dynamiki rzędu 123% w kolejnym roku wyniosła ona 116%, choć jak zauważają eksperci ubezpieczyciela, w poszczególnych kwartałach 2022 roku jej poziom regularnie rósł (110%, 114%, 119%, 121%). Warta wyjaśnia, że zmiana wielkości tych wskaźników wynika zarówno ze wzrostu cen oraz aktualizacji sum ubezpieczenia, jak i zwiększania się masy ubezpieczanego mienia (efekty nowych inwestycji).

Pogłębia się luka w ochronie ogniowej

Ubezpieczenia Fire&Property (gr. 8 i 9) uzyskały w 2022 roku dynamikę wielkości 116%. W ocenie ekspertów zakładu istotny wkład w ten wynik miały nowe inwestycje w sektorze energetycznym, zatem inflacyjne wzrosty składki pozostają cały czas poniżej wskaźnika inflacji. Warta wyjaśnia, że oznacza to pogłębienie luki ubezpieczeniowej wśród klientów ubezpieczonych w wartościach księgowych brutto lub nieaktualnych wartościach.

Z danych zgromadzonych przez ubezpieczyciela wynika ponadto, że stabilny wzrost odnotowuje grupa ubezpieczeniowa Liability (gr. 13). W 2022 roku segment ten osiągnął dynamikę na poziomie 113%, notując jej regularny wzrost w poszczególnych kwartałach (110%, 112%, 114%, 117%). Warta zastrzega jednak, że w tej grupie wysoka inflacja stanowi bardzo duży czynnik niepewności – ze względu na długi ogon szkodowy dzisiejsze składki muszą uwzględniać oczekiwania inflacyjne w perspektywie nawet kilku lat (znaczna część szkód będzie wypłacana dopiero po kilku latach).

Wysokie loty gwarancji, polis morskich oraz lotniczych

W gwarancjach ubezpieczeniowych (gr. 15) roczna dynamika wyniosła 122%. Również w poszczególnych kwartałach notowała ona wysokie poziomy (112%, 116%, 133%, 127%). Warta zauważa, że dynamika liczby gwarancji w tym czasie pozostała na poziomie 101%, z czego można wywnioskować, że wzrosty składki wprost wynikają z rosnącej wartości kontraktów budowlanych oraz wzrostu stawek (odzwierciedlenie spodziewanego wzrostu wypłat z gwarancji ze względu na dekoniunkturę na rynku budowlanym).

Z kolei w ubezpieczeniach morskich (gr. 6 i 12) dynamika osiągnęła bardzo wysoki poziom – 143%. Według ekspertów ubezpieczyciela był to efekt splotu kilku czynników: wzrostu cen oraz kursów walut, a także inwestycji infrastrukturalnych i projektów stoczniowych.

Również ubezpieczenia lotnicze mogły pochwalić się bardzo dobrym rezultatem, tj. dynamiką na poziomie 131%. Rezultat odnotowany w I kwartale: 219% w głównej mierze był efektem niskiej bazy. W pozostałych kwartałach dynamika wyniosła odpowiednio: 123%, 120% i 121%. Na te rezultaty wpłynęły wzrosty cen – Warta przypomina, że w wyniku pandemii mocno wzrosła szkodowość lotnictwa lekkiego i wzrosty cen są próbą powrotu tej grupy ubezpieczeń do rentowności.

AM, news@gu.com.pl

(źródło: Warta )