Warta uprości pracę agentów

0
1439

System sprzedażowy Warty został połączony z bazą CEPiK. Wdrożenie nowego rozwiązania pozwoli na precyzyjniejszą taryfikację składek oraz ułatwi pracę agentom, którzy kalkulując składkę ubezpieczenia komunikacyjnego, będą podawać mniej danych niż dotychczas.

Ubezpieczyciel podkreśla, że integracja z centralnym rejestrem CEPiK jest kolejnym krokiem w rozwoju procesu taryfikacji z wykorzystaniem narzędzi opartych na nowoczesnych technologiach. Dostęp do bazy jest obecnie możliwy w systemie sprzedażowym Warty, która jako pierwsza na rynku udostępniła to rozwiązanie swoim agentom. Działa ono także w procesie sprzedaży online.

– Rozwój systemu taryfikacji jest dla nas jednym ze strategicznych projektów, który już od kilku lat pozwala nam oferować składki za ubezpieczenie dopasowane do naszych klientów. Do tego procesu wykorzystujemy innowacyjne narzędzia technologiczne pozwalające szybko i trafnie przygotować w pełni zindywidualizowaną cenę w oparciu o kilkaset parametrów – mówi Jarosław Niemirowski, wiceprezes Warty odpowiedzialny za majątkowe ubezpieczenia dla klienta indywidualnego.

– Obecnie, dzięki integracji z CEPiK, wystarczy wprowadzenie do naszego systemu numeru PESEL właściciela pojazdu oraz numeru rejestracyjnego, a formularz wypełni się automatycznie. Takie rozwiązanie istotnie skraca cały proces zarówno z punktu widzenia klienta, jak również agenta – ich zadaniem jest obecnie jedynie sprawdzenie, czy wszystkie informacje zgadzają się ze stanem faktycznym – dodaje.

– Proces integracji naszego systemu z centralnym rejestrem CEPiK został zrealizowany niezwykle sprawnie we współpracy z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym. To za pośrednictwem tej instytucji dane z CEPiK są udostępniane zakładom ubezpieczeń. Warto jednak podkreślić, że również po stronie CEPiK widać było duże zrozumienie potrzeb biznesowych oraz zaangażowanie przy realizacji testów tego rozwiązania. Projekt ten jest kolejnym przykładem, jak owocnie może wyglądać współpraca między firmami prywatnymi a instytucjami państwowymi – mówi Hubert Mordka, wiceprezes Warty odpowiedzialny za systemy IT. – Wdrożenie tego rozwiązania to także efekt skutecznej współpracy wewnątrz naszej firmy. W projekt ten, zrealizowany tzw. metodą zwinną, zaangażowani byli pracownicy odpowiedzialni m.in. za sprzedaż, produkt i informatykę. Jednocześnie wykorzystaliśmy posiadane już technologie i rozwiniętą architekturę korporacyjną, które zapewniły nam szybkie wdrożenie usług i ich integrację w spójny ekosystem pomiędzy kilkoma instytucjami. W efekcie tych wszystkich działań zdejmujemy z naszych klientów i agentów potrzebę wpisywania wielu danych, niezbędnych do dokładnego wyliczenia składki za ubezpieczenie. To kolejny zrealizowany projekt w Warcie, który znacząco przyspiesza i automatyzuje obsługę klientów, poczynając od wyceny polisy aż po likwidację szkód – dodaje.

Warta od kilku lat inwestuje w innowacyjne rozwiązania technologiczne wspierające pracowników firmy w jakościowej obsłudze klienta oraz mające zadanie automatyzować procesy. Jednym z tych wdrożeń są narzędzia Big Data czy Machine Learning, które firma wprowadziła m.in. w ubezpieczeniach komunikacyjnych, gdzie obecnie wykorzystywana jest analiza danych do wyceny polisy.

– Po integracji naszego systemu z danymi z CEPiK proces ten będzie jeszcze szybszy i wygodniejszy, a Warcie pozwoli na dalszy rozwój w obszarze taryfikacji. Nasza firma jako pierwszy ubezpieczyciel na rynku będzie oferował tak szeroką integrację z tą bazą – tłumaczy Jarosław Niemirowski, który podkreśla również, że automatyczne pobieranie danych z CEPiK do systemu sprzedażowego Warty zminimalizuje liczbę pomyłek, jakie zdarzały się przy ręcznym wpisywaniu danych do systemu. Tym samym, zdaniem wiceprezesa Warty, wpłynie ono również pozytywnie na jakość i rzetelność informacji wykorzystanych przy ustaleniu ceny, jak i późniejszej obsługi klienta.

Warto przypomnieć, że w sierpniu ubiegłego roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji zapewnił całemu rynkowi ubezpieczeń komunikacyjnych bezpłatny dostęp online i składanie zapytań do bazy danych o pojazdach z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Pierwszym ubezpieczycielem, który otrzymał zgodę resortu na korzystanie z CEP, było STU Ergo Hestia.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl