Łączna wartość fuzji i przejęć z udziałem inwestorów strategicznych w pierwszych pięciu miesiącach 2024 roku wzrosła na świecie o 24% w porównaniu do roku ubiegłego – wynika z raportu firmy doradczej Bain & Company. Największą dynamikę wzrostu wartości transakcji odnotowano w sektorach energetycznym i technologicznym.
Wartość przejęć strategicznych zrealizowanych od stycznia do maja tego roku wyniosła 962 mld dolarów, wobec 775 mld dol. w analogicznym okresie rok wcześniej. Zdaniem ekspertów Bain & Company ożywienie na rynku fuzji i przejęć jest coraz bardziej widoczne i dotyczy nie tylko przejęć z udziałem inwestorów branżowych, ale również funduszy private equity i venture capital. Wartość transakcji przejęć przeprowadzonych przez instytucje finansowe wzrosła w tym roku o 35%.
– Za wzrost łącznej wartości transakcji odpowiadają głównie sektory energetyczny i technologiczny – mówi Paweł Szreder, partner w Bain & Company. – W zestawieniu największych przejęć w branży energetycznej dominują firmy z sektora ropy i gazu przejmujące bezpośrednich konkurentów, co pokazuje ich przekonanie, że zależność gospodarek światowych od tradycyjnych źródeł energii utrzyma się jeszcze przez wiele lat, w związku z czym inwestycje te zdążą się zwrócić. Jednocześnie konsolidacja jest naturalnym krokiem, by poprawiać pozycję konkurencyjną i strukturę kosztów w podstawowym obszarze działalności.
Gracze z rynku ropy i gazu odpowiadają w tym roku za 90% transakcji w branży energetycznej. Sama branża dominuje za to w zestawieniach międzysektorowych – odpowiada za ponad 25% wszystkich analizowanych przejęć strategicznych. Wartość transakcji w sektorze energetycznym wzrosła w tym roku na świecie do 248 mld dolarów, z 196 mld dol.
Branża technologiczna odnotowała natomiast niemal dwukrotny wzrost wartości transakcji do poziomu 139 mld dol. w pierwszych pięciu miesiącach 2024 roku.
– Wartość transakcji w branży technologicznej jest jednak nadal istotnie mniejsza niż w rekordowych latach 2020–2021 ze względu na utrzymującą się rozbieżność oczekiwań kupujących i sprzedających co do wycen – dodaje Paweł Szreder. – Niemniej chęć uczestniczenia we wzroście najbardziej dynamicznych technologii – w tym Generative AI – oraz skokowego zwiększania skali w celu poprawy wyników finansowych przekonuje coraz więcej inwestorów do działania.
Jak wynika z analiz Bain & Company, wyceny spółek w przejęciach strategicznych odnotowały niewielki wzrost po dwóch latach spadków. Dynamika wzrostu była jednak znacznie niższa od tempa wzrostu wycen spółek na rynku giełdowym w 2024 roku. Tym samym różnica w wycenach spółek pomiędzy rynkiem publicznym a rynkiem transakcji strategicznych mierzona wskaźnikiem EV/EBITDA pogłębiła się trzeci rok z rzędu.
Eksperci Bain & Company prognozują, że w całym 2024 roku łączna wartość przejęć z uwzględnieniem zarówno inwestorów strategicznych, jak i finansowych będzie na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku i wyniesie około 3,3 bln dolarów.
– Pierwsza połowa ubiegłego roku to okres stagnacji na rynku. Na jego tle tegoroczne wyniki wypadają bardzo korzystnie, jednak jesteśmy ostrożni w prognozowaniu znaczących wzrostów rok do roku dla całego 2024 – mówi Paweł Szreder. – Powodem są utrzymujące się niekorzystne otoczenie rynkowe, w tym głównie wysokie stopy procentowe, inflacja i niepewność geopolityczna.
Cały raport na temat globalnego rynku fuzji i przejęć dostępny jest tutaj.
(KS, źródło: Bain & Company)