7 lutego weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 2025 r. w sprawie wysokości procentu składki wnoszonej przez krajowe zakłady ubezpieczeń na rzecz funduszu do spraw niewypłacalności oraz terminu jej uiszczania. Regulacja jest jednym z kilku aktów wykonawczych koniecznych do wydania w związku z niedawnymi zmianami w otoczeniu prawnym ubezpieczeń.
Konieczność zmiany dotychczas obowiązującego rozporządzenia to efekt transpozycji postanowień noweli dyrektywy komunikacyjnej, wprowadzającej m.in. regulacje mające na celu zapewnienie wypłaty odszkodowania poszkodowanym w wyniku wypadku, jeśli ich ubezpieczyciel okaże się niewypłacalny.
Obowiązujące od 6 listopada przepisy stanowią, że w przypadku niewypłacalności zakładu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie organem odpowiedzialnym za wypłatę odszkodowań za zdarzenia zaistniałe na terytorium RP (w przypadku zdarzeń zagranicznych będzie to PBUK). W celu realizacji tego zadania w ramach UFG zostanie wyodrębniony fundusz do spraw niewypłacalności, będący rachunkiem obejmującym dochody i koszty oraz aktywa i zobowiązania związane z realizacją tego zadania.
Jednym z trzech źródeł finansowania będą cykliczne wpłaty dokonywane przez określone zakłady ubezpieczeń. Regulując tę kwestię, rozporządzenie stanowi, że krajowe zakłady ubezpieczeń posiadające zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w OC posiadaczy pojazdów mechanicznych będą wnosiły na rzecz funduszu do spraw niewypłacalności 0,01% składki przypisanej brutto w danym roku kalendarzowym z w/w ubezpieczenia obowiązkowego. Składka będzie wnoszona przez ubezpieczycieli w terminie 30 dni od dnia upływu kwartału kalendarzowego, w którym został dokonany przypis, czyli 4 razy w roku i będzie określana w okresie od stycznia do grudnia danego roku kalendarzowego.
(AM, źródło: Dziennik Ustaw, gu.com.pl)