Wiener TU: Koszty leczenia ubezpieczeniowym priorytetem wyjeżdżających z biurem podróży

0
559

Z najnowszego badania Wiener TU wynika, że 42% respondentów, którzy przy wyjeździe na tegoroczne ferie planują skorzystać z usług biura podróży lub innego organizatora turystyki, docenia możliwość ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. Co trzeci uważa za kluczowe ubezpieczenie NNW. Na liście priorytetów są również dodatkowe formy ubezpieczenia – 27% ankietowanych wybierze ubezpieczenie bagażu, a 24% ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu.

– Co ważne, już 22% badanych, wybierając ubezpieczenie, bierze pod uwagę wysokość sumy ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. To szczególnie istotne, gdyż niska suma może nie wystarczyć w przypadku poważnego zachorowania. Dlatego właśnie to suma i zakres polisy powinny być decydującym aspektem przy wyborze ubezpieczenia. Tour operatorzy wybierający ofertę dla swoich klientów powinni o tym pamiętać – wskazuje Małgorzata Jakuta, menedżer zespołu ubezpieczeń turystycznych Wiener.

Z kolei 22% badanych uznało za ważne ubezpieczenie kosztów transportu w razie wypadku lub choroby oraz assistance. Co piąty zwraca uwagę na OC w życiu prywatnym, a 15% na ubezpieczenie sprzętu turystycznego. Natomiast 42% respondentów przeglądając ofertę ubezpieczeń, przede wszystkim zwraca uwagę na cenę. Jedynie dla 18% oferta ochronna w ogóle nie ma znaczenia.

– Z badania wynika, że ubezpieczenie OC nie jest na podium ubezpieczeniowych wyborów Polaków. Uczulam jednak, że brak OC podczas wyjazdu jest bardzo ryzykowną decyzją. Pamiętajmy, że na przykład na stoku nietrudno o wypadki, w których możemy zrobić krzywdę nie tylko sobie, ale i innym. W momencie, gdy spowodujemy uszczerbek na zdrowiu innej osoby, polisa OC chroni nas przed wysokimi kosztami wydatków na jej ewentualne leczenie. Tu również warto pamiętać o ubezpieczeniu się na odpowiednio wysoką sumę – przypomina Małgorzata Jakuta.

O badaniu:

Badanie przeprowadzono na panelu Ariadna w dniach 20–22 stycznia 2023 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1042 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

(AM, źródło: Wiener)