WTW: Firmy wzmacniają strategie retencji pracowników po fuzji lub przejęciu

0
808

Z badania przeprowadzonego przez WTW wynika, że 72% badanych firm rozważa lub już wypłaca premie retencyjne, aby zachęcić pracowników do pozostania w firmie podczas procesu przejęcia lub po jego zakończeniu. Umowy retencyjne częściej są oferowane członkom kadry najwyższego szczebla i ich bezpośrednim podwładnym niż innym pracownikom.

– Zaangażowanie kluczowych menedżerów i pracowników jest ważne dla udanej fuzji lub przejęcia – mówi Isobel Evans, starsza dyrektorka ds. pracy i wynagrodzeń WTW. – Umowy retencyjne odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu talentów w docelowych firmach zarówno w trakcie, jak i po transakcji. Wyzwanie polega na tym, jak skonstruować umowy retencyjne i określić, którzy menedżerowie i pracownicy w przejmowanych spółkach powinni je otrzymać.

Według badania WTW M&A Retention Study z 2024 r. firmy przejmujące mają tendencję do oferowania umów retencyjnych większej liczbie dyrektorów najwyższego szczebla i ich bezpośrednich podwładnych w porównaniu z innymi pracownikami. 44% przedsiębiorstw przejmujących zaoferowało takie umowy połowie lub ponad połowie kadry kierowniczej, podczas gdy tylko 19% objęło nimi więcej niż 20% szeregowych pracowników.

Premie sposobem na utrzymanie kadry

Większość spółek przejmujących stosuje premie pieniężne dla liderów wyższego szczebla (86%) i innych pracowników (80%), by ich zatrzymać. 56% respondentów korzysta z akcji zastrzeżonych lub innych „pełnowartościowych” dodatków kapitałowych dla liderów wyższego szczebla, podczas gdy 40% przyznaje te instrumenty innym pracownikom etatowym. Średnia wartość premii retencyjnej wynosi zazwyczaj od 75% do 100% wynagrodzenia zasadniczego dla prezesów i dyrektorów najwyższego szczebla, 50% dla innych liderów wyższego szczebla i 30% dla szeregowych pracowników, choć rzeczywiste wartości mogą się znacznie różnić w zależności od transakcji.

Firmy wierzą w swoje strategie

Badanie wykazało również, że większość respondentów wierzy w skuteczność swoich strategii retencyjnych. Prawie sześciu na dziesięciu respondentów uważa, że ponad 80% liderów wyższego szczebla pozostanie w firmie do końca okresu retencji, podczas gdy co do pracowników etatowych takie przekonanie wyraża 55% respondentów.

– Biorąc pod uwagę, że fuzje i przejęcia mogą nabrać tempa w 2024 r., zatrzymanie i zaangażowanie utalentowanych pracowników pozostanie najwyższym priorytetem. Firmy przejmujące mają do dyspozycji zarówno narzędzia finansowe, jak i niepieniężne, aby pomóc w osiągnięciu tego celu. Kluczem dla wielu z nich jest skonstruowanie umowy retencyjnej, która będzie wystarczająco kusząca, aby zatrzymać tych pracowników w firmie – twierdzi Ratan Narayanan, dyrektor, M&A Consulting, WTW.

Badanie WTW ujawnia, że większość firm sięga po premie retencyjne, aby zatrzymać pracowników po fuzji lub przejęciu. To istotna obserwacja, ponieważ zaangażowanie kluczowych talentów stanowi kluczowy czynnik sukcesu w transakcjach M&A. Warto zastosować różnorodne strategie, zarówno finansowe, jak i te oparte na wartościach firmowych, aby utrzymać utalentowaną kadrę i zapewnić trwałość biznesu – zauważa Magdalena Kluczek, dyrektorka Działu M&A WTW.

(AM, źródło: WTW)