WTW: Klimatyczne zagrożenia drugiego półrocza

0
382

El Niño może mieć znaczący wpływ na wytwarzanie energii odnawialnej – wynika z najnowszego przeglądu klęsk żywiołowych autorstwa WTW.

W dokumencie podkreślono, jak wyjątkowy był dotychczas 2023 r., z pięcioma burzami kategorii piątej w ciągu pierwszych pięciu miesięcy. Oczekuje się, że tegoroczne połączenie zjawiska El Niño i wyjątkowo wysokiej temperatury Atlantyku będzie miało znaczący wpływ na wzorce pogodowe i temperatury na całym świecie.

Przegląd nakreśla kluczowe zagrożenia, które należy monitorować, a także omawia powody, dla których określone katastrofy naturalne przekształciły się w klęski żywiołowe, nie ograniczając się przy tym jedynie do dotkliwości zdarzenia, lecz uwzględniając wiedzę na temat ekspozycji i podatności dotkniętych regionów. Raport zagłębia się również w naukę stojącą za tymi zjawiskami i sugeruje, na co należy zwrócić uwagę w drugiej połowie roku.

Najważniejsze wnioski:

– Nasze bezpośrednie powiązania i ścisła współpraca ze społecznością naukową w ramach sieci badawczej WTW umożliwiają nam uzyskanie głębszego wglądu w główne katastrofy naturalne, a także płynące z nich wnioski – mówi Helene Galy, dyrektorka zarządzająca sieci badawczej WTW. – Przy kwantyfikacji ryzyka katastrof naturalnych kluczowe znaczenie ma uwzględnienie w modelowaniu dogłębnej analizy naukowej. Jak widzimy na przykładzie obecnych pożarów i ekstremalnych warunków pogodowych w Europie, Chinach i Ameryce Północnej, zjawiska te mają wpływ na działalność gospodarczą, a to oznacza, że zarządzający ryzykiem muszą zrozumieć ich potencjalne konsekwencje, a także wyciągać wnioski z wcześniejszych wydarzeń oraz mieć świadomość wartości i ograniczeń prognoz sezonowych. Cieszymy się, że możemy przedstawić ten najnowszy półroczny przegląd naukowy, aby pomóc naszym klientom zrozumieć i złagodzić ryzyko związane z katastrofami naturalnymi.

El Niño to zjawisko pogodowe i oceaniczne, polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. 

(AM, źródło: WTW)