Za zerwane więzi rodzinne należy się zadośćuczynienie

0
1383

Sąd Apelacyjny w Poznaniu opublikował uzasadnienie do wyroku, w którym uznał, że nowa podstawa prawna do przyznawania zadośćuczynień za zerwane więzi rodzinne znajduje zastosowanie także do zdarzeń mających miejsce przed jej wejściem w życie. Dlatego nie można kwestionować zasadności przyznania świadczenia tym, że wypadek nastąpił w przeszłości – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

„DGP” przypomina, że wyrok dotyczył pozwu rodziców chłopca, który wskutek wypadku spowodowanego przez nieostrożnego kierowcę popadł w stan wegetatywny. Domagali się oni od ubezpieczyciela sprawcy po 100 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych powodów i zerwanie więzi rodzinnych. Zakład wypłacił 350 tys. zł tytułem zadośćuczynienia dla poszkodowanego, ale odmówił zaspokojenia roszczeń rodziców. Powołał się na uchwałę Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego z 2019 r. (sygn. akt I NSNZP 2/19), według której zadośćuczynienie należy się jedynie bliskim zmarłego poszkodowanego. Argumentował również, że nie doszło do zerwania więzi rodzinnych, a jedynie zmiany ich charakteru. Sąd Okręgowy w Poznaniu zajął jednak odmienne stanowisko, powołując się przy tym na uchwałę siedmiu sędziów Izby Cywilnej SN z 2018 r. (sygn. akt III CZP 60/17), przyznającą, że w takim przypadkach można przyznać świadczenie. Ponadto sąd przypomniał o wyjątkowości rozstrzygnięcia, na które powoływał się ubezpieczyciel w stosunku do już ugruntowanego orzecznictwa.

Sąd Apelacyjny prawomocnie podtrzymał ten wyrok (wyrok SA w Poznaniu z 11 stycznia 2022 r., sygn. akt i Aca 768/20), podkreślając, że obecne przepisy kodeksu cywilnego umożliwiają przyznawanie zadośćuczynienia w takich przypadkach, a ponadto mają one zastosowanie także do tych zdarzeń, które miały miejsce w poprzednim stanie prawnym.

Więcej:

 „Dziennik Gazeta Prawna” z 8 marca, Inga Stawicka „Stan wegetatywny to zerwanie więzi rodzinnych. Bliskim należy się zadośćuczynienie”:

https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/58384,8…

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)