UNIQA wprowadza do ubezpieczeń grupowych na życie ochronę związaną ze zdrowiem psychicznym. Firma zapewni szybki dostęp do psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty, a także do badań laboratoryjnych oraz medycznego concierge.
– Kwestie zdrowia psychicznego stają się palące. W ostatnich latach zauważyliśmy wzrost liczby interwencji w naszych produktach assistance, odnoszących się do zdrowia psychicznego. I to nas zmotywowało do prac nad ofertą zajmującą się tym ryzykiem. Naszym klientom, pracodawcom i ich pracownikom, proponujemy nową umowę dodatkową, która zapewnia dostęp do psychologów i psychiatrów w bardzo krótkim czasie. Staraliśmy się stworzyć ten produkt z dużą odpowiedzialnością, konsultując go także z naszymi partnerami medycznymi – mówi Konrad Zakrzewski, dyrektor Pionu Sprzedaży – Sieci Wyłączne UNIQA.
Szeroka paleta konsultacji
W ramach nowej umowy dodatkowej – ubezpieczenie zdrowia psychicznego – ubezpieczony może skorzystać z katalogu świadczeń zdrowotnych w przypadku któregokolwiek zaburzenia psychicznego lub zachowania (zgodnie z międzynarodową klasyfikacją chorób ICD-10), które zostanie rozpoznane w okresie trwania ochrony. Obejmuje on 12 konsultacji z psychiatrą w formie wizyty stacjonarnej lub telekonsultacji, 22 konsultacje z psychologiem lub psychoterapeutą, a także trzy telekonsultacje z dietetykiem i trzy konsultacje w formie wizyty stacjonarnej lub telekonsultacji z lekarzem z zakresu specjalizacji wskazanej przez psychiatrę, np. kardiologiem, gastrologiem czy neurologiem. Oferta obejmuje też jedną telekonsultację z psychiatrą lub psychologiem dla osoby bliskiej: partnera życiowego, rodzica, dziecka lub osoby wskazanej przez ubezpieczonego, oraz wsparcie medycznego concierge.
Krótki czas oczekiwania na usługę
UNIQA deklaruje zapewnienie telekonsultacji w ciągu 3 dni roboczych, a wizyt stacjonarnych w ciągu 5 dni roboczych od zgłoszenia partnerowi medycznemu potrzeby kontaktu z lekarzem. Ubezpieczenie obejmuje także dostęp do wszystkich badań laboratoryjnych, jakie zaleci lekarz, w ciągu jednego dnia roboczego.
– W życiu wiele razy mierzymy się z trudnymi zdarzeniami, które powodują stres, obniżenie nastroju czy problemy emocjonalne. Zdarza się, że mogą przerodzić się w depresję lub inne zaburzenia psychiczne. Tworząc produkt, staraliśmy się patrzeć ten problem całościowo, dlatego nasz zakres świadczeń zdrowotnych po zdiagnozowaniu zaburzenia jest dziś najszerszy na rynku. Obejmujemy wszystkie jednostki chorobowe z rozdziału V międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10, a po ich stwierdzeniu przystępujemy do realizacji świadczenia – podkreśla Wioleta Pławuszewska, menedżerka ds. rozwoju sieci sprzedaży w Departamencie Sprzedaży Ubezpieczeń Grupowych UNIQA.
Dodatkowe wsparcie
Ubezpieczenie zdrowia psychicznego w UNIQA obejmuje też katalog świadczeń wspierających, a wśród nich między innymi nielimitowany dostęp do Platformy Zdrowia Psychicznego z dziennikami pomiarów, które pomagają monitorować stan zdrowia, oraz materiałami edukacyjnymi i specjalistycznymi webinarami z zakresu zdrowia psychicznego.
Ze świadczeń zdrowotnych klienci mogą korzystać w ciągu 12 miesięcy od daty diagnozy zaburzeń psychicznych i zachowania. Zakres ochrony nie obejmuje świadczeń zdrowotnych, jeśli choroba psychiczna była zdiagnozowana lub leczona, albo prowadzono w jej kierunku postępowanie diagnostyczne w ciągu 24 miesięcy przed datą rozpoczęcia ochrony, chyba że diagnostyka wykluczyła rozpoznanie choroby psychicznej.
Kontynuacja polityki dodatkowych ryzyk
Ubezpieczenie zdrowia psychicznego jest kolejną dodatkową opcją w ubezpieczeniach grupowych UNIQA. Przed rokiem firma wprowadziła do sprzedaży dwie cegiełki, obejmujące ochroną choroby nowotworowe i kardiologiczne.
– Konstrukcja naszej oferty umożliwia klientom maksymalne dostosowanie zakresu ubezpieczenia do ryzyk, które są dla nich najistotniejsze. Największą popularnością niezmiennie cieszy się dodatkowa ochrona związana ze zdrowiem dzieci, ale bardzo dobrze radzą sobie także ubiegłoroczne nowości, czyli cegiełka kardiologiczna i nowotworowa. Mając w pamięci statystyki GUS i NFZ, spodziewamy się dużego zainteresowania także nowym ubezpieczeniem zdrowia psychicznego – podsumowuje Artur Skiba, dyrektor Departamentu Sprzedaży Ubezpieczeń Grupowych UNIQA.
Więcej na temat produktu w wywiadzie Konrada Zakrzewskiego w 43. numerze „Gazety Ubezpieczeniowej”.
(AM, źródło: UNIQA)