28. Banking&Insurance Forum: O ubezpieczeniowej odpowiedzi na zmiany klimatu

0
472

Sektor ubezpieczeń stoi dziś przed wyzwaniem, jakim jest odpowiedź na dynamicznie zmieniające się ryzyka klimatyczne. W obliczu nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych tradycyjne modele muszą ewoluować. Na temat problemów, szans i wyzwań stojących przed branżą ubezpieczeniową w obliczu zmian klimatycznych będą debatować eksperci na 28. Banking & Insurance Forum, które odbędzie się w dniach 14–15 października w The Westin Warsaw Hotel w Warszawie. Patronem ubezpieczeniowej części Forum jest „Gazeta Ubezpieczeniowa”.

Branża ubezpieczeniowa adaptuje się do rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatu, wdrażając bardziej efektywne procedury likwidacji szkód, innowacyjne technologie oraz nowe produkty ubezpieczeniowe, takie jak ubezpieczenia parametryczne. Jednak wzrastające koszty odszkodowań oraz niepewność co do przyszłych skutków zmian klimatycznych stawiają przed branżą wyzwania, które mogą wymagać restrukturyzacji portfeli i nowych strategii zarządzania ryzykiem.

Wycena skutków katastrof naturalnych stanowi problem dla ubezpieczycieli ze względu na złożoność i różnorodność zmiennych. W tym kontekście konieczna jest międzynarodowa współpraca, wymiana danych oraz wdrażanie zaawansowanych narzędzi analitycznych. W Polsce eksperci podkreślają potrzebę opracowania spójnej strategii zarządzania ryzykiem klimatycznym.

– Największym wyzwaniem jest zbudowanie krajowych kompetencji i baz danych pozwalających na tworzenie zaawansowanych modeli klimatycznych, służących do predykcji. W oparciu o takie modele powinno się budować system partnerstwa publiczno-prywatnego, zarówno na poziomie centralnym, jak i lokalnym. Użycie nowych technologii i organizacji opartej na partnerstwie publiczno-prywatnym powinno prowadzić do jak najszerszego wykorzystania rozwiązań opartych o (re)naturalizację środowisk przyrodniczych. To oznacza m.in. wyłączenie pewnych obszarów z gospodarowania przez człowieka, szczególnie takich, gdzie duże ryzyko katastrof naturalnych jest w niewielkim stopniu rekompensowane korzyściami. Ubezpieczenia są niezwykle ważnym elementem internalizacji kosztów klimatycznych, urealniających kompleksowy rachunek ekonomiczny działalności człowieka – komentuje dr hab. Marcin Kawiński, profesor SGH, który będzie jednym z prelegentów Forum.

Wyzwania związane z AI

Nowe technologie, takie jak AI, analiza danych z satelitów i blockchain, zwiększają odporność na ryzyka klimatyczne, umożliwiając m.in. szybkie reagowanie i transparentność w procesach ubezpieczeniowych. Ponadto rozwój zaawansowanych modeli predykcyjnych i współpracy międzysektorowej pozwala na bardziej holistyczne zarządzanie ryzykiem, wspierając jednocześnie zrównoważony rozwój.

– W kontekście ryzyk klimatycznych możliwe jest wykorzystanie AI do budowy algorytmów/modeli sztucznej inteligencji w zakresie prognozy wpływu zmian klimatycznych na potencjalne szkody i kształtowania zakresu produktów i programów reasekuracyjnych oraz ich wyceny w kontekście nasilania się ekstremalnych zjawisk pogodowych. Generalną barierą dla AI są wysokie koszty wdrożenia, konieczność posiadania wysokich/specjalistycznych kompetencji oraz niepewny okres zwrotu z inwestycji. Konsekwencją jest to, że inwestycja w ten obszar jest obecnie możliwa jedynie przez największych graczy oraz brokerów reasekuracyjnych. Co więcej, w horyzoncie krótko- i średnioterminowym (do 5 lat) wartość dodana z modeli może być ograniczona, zatem w grę wchodzi długofalowa wizja. Wyzwaniem jest nawet wypracowanie business case dla takiego rozwiązania (niewielka liczba procesów/potencjalnych modeli i uporządkowanych danych do pełnego wykorzystania potencjału). Rozwiązaniem mogłoby być budowa modeli tematycznych, przygotowanych dla całego rynku przez podmioty trzecie – tłumaczy Leszek Skop, prezes zarządu PKO Ubezpieczenia. – Kolejną barierą wydaje się być to, na ile wiarygodne jest wykorzystanie danych (szczególnie w GenAI zawsze pojawia się pytanie o jakość danych pobieranych z zewnątrz czy o to, jak duża praca dodatkowa jest potrzebna, aby zweryfikować, które dane i jak zostały wykorzystane). Równie istotna jest niepewność, jak dalej rozwiną się kwestie regulacyjne (czy np. będzie tendencja do przeregulowania, jak w wielu innych obszarach). Jeśli chodzi o regulacje, to wydaje się, że obecne wymagania, wynikające z Rozporządzenia ws. sztucznej inteligencji („Artificial Intelligence Act”) są na razie pierwszym krokiem i nie stanowią bariery – dodaje.

Istotna rola polis

Ubezpieczenia odgrywają ważną rolę w zarządzaniu skutkami szkód wywołanych zmianami klimatu. Umożliwiają m.in. odbudowę zniszczonego mienia oraz pomagają w pokryciu kosztów związanych z przerwami w działalności gospodarczej. Polisy mogą obejmować także koszty adaptacji do przyszłych zagrożeń, co pozwala na lepsze przygotowanie się na kolejne ekstremalne wydarzenia pogodowe.

Szczegółowa agenda 28. Banking & Insurance Forum oraz zapisy

(AM, źródło: MMC Polska)