Straty pandemiczne bolesne dla zarobków ubezpieczycieli, ale nie dla ich kapitału

0
410

Chociaż straty wskutek pandemii są duże i znaczące dla sektora ubezpieczeniowego, jest to zdarzenie przynoszące uszczerbek na zarobkach, a nie na kapitale – wynika z raportu opublikowanego przez Hyperion X, dział analiz Hyperion Insurance Group.

Zaktualizowany przegląd wyników finansowych sektora ubezpieczeniowego za II kwartał 2020 r. potwierdza wcześniejszą opinię Hyperion X, że straty pandemiczne są do opanowania.

– Straty ubezpieczone spowodowane przez Covid-19 są istotne i prawdopodobnie łącznie stanowić będą jedno z najbardziej szkodowych zdarzeń w historii. Wiedząc to, z coraz większym przekonaniem możemy powtórzyć to, co mówiliśmy od początku: te straty są do opanowania i dotykają zarobków, a nie wypłacalności – powiedział David Flandro, dyrektor zarządzający ds. analityki Hyperion X, cytowany przez portal Insurance Journal.

Szacunki strat kowidowych za I poł. roku wydają się rozsądne. Ogólnie rzecz biorąc, nie odnotowano wpływu na kapitał sektora.

Niepewność co do sporów sądowych o odszkodowania w połączeniu z możliwością nadejścia drugiej fali pandemii przyczynia się do nasilenia presji na podwyżkę cen.

Lepsze wyniki działalności ubezpieczeniowej rok do roku przy niższych zwrotach z inwestycji dały w sumie w I poł. 2020 r. niższe (ale wciąż dodatnie) przychody netto. Z kolei wzrost stawek w ubezpieczeniach majątkowych i wypadkowych przyspiesza w większości linii ubezpieczeń dla przedsiębiorstw i reasekuracji. Natomiast szacunki zwrotu na kapitale za 2020 r. są marginalnie (nie dramatycznie) niższe, a odbicie spodziewane jest w 2021 r.

Uwalnianie rezerw, chociaż umiarkowane, znów nastąpiło w I poł. br., równoważąc wyższe szkody wypadkowe, w porównaniu z I poł. 2019 r.

– Być może najbardziej znaczącym zjawiskiem wynikającym z pandemii są fundamentalne zmiany w podejściu rynku do oceny, pośredniczenia i przyjmowania ryzyka, które mogą być korzystne dla klientów – zauważył Flandro. – Podczas kryzysu kowidowego przyspieszeniu uległy innowacje, co miało wpływ na opracowywanie nowych produktów, przyspieszenie podnoszenia jakości danych i przechodzenie na sprzedaż cyfrową.

Firmy ubezpieczeniowe różnicują swoje oferty, wykorzystując technologię, aby poprawić wyniki finansowe działalności ubezpieczeniowej i obniżyć koszta administracyjne.

AC