Londyn: Koniec złotego wieku

0
762

Złoty wiek londyńskiego City jako finansowej stolicy Europy dobiegł końca w następstwie brexitu, ale pozostanie ono ważnym i przynoszącym dochody ośrodkiem – zapowiedział prezes banku NatWest, Howard Davies. Od 31 grudnia 2020 r., daty całkowitego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, City zostało właściwie odcięte, a bankowcy i urzędnicy nie spodziewają się uzyskania bezpośredniego dostępu do bloku w bliskiej przyszłości.

Niemal pięć lat po referendum i pięć miesięcy po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej przyszłość Londynu jako globalnego centrum finansowego wydaje się pewna. Jednak chociaż City pozostanie największym rynkiem finansowym Europy, jego złoty wiek się skończył – stwierdza Davies, były zastępca gubernatora Banku Anglii i prezes FSA (urzędu nadzoru nad usługami finansowymi).

Zdania co do przyszłości City są podzielone między zwolennikami i przeciwnikami brexitu. Pandemia jeszcze rozmyła obraz, utrudniając pracownikom instytucji finansowych przeniesienie się na kontynent. Bankowcy chcą, aby państwo zainteresowało się zwiększeniem atrakcyjności City dla globalnych inwestorów, a Bruksela bacznie obserwuje Wielką Brytanię, aby zobaczyć, jak daleko odchodzi ona od unijnych regulacji. Zdaniem Davida Frosta, ministra odpowiedzialnego za kontakty z UE, ważne jest, aby Wielka Brytania wykorzystała uwolnienie od bloku do przeprowadzenia deregulacji w możliwie najbardziej produktywny sposób.

(AC, źródło: Reuters)