Komisja Europejska z pakietem nowych regulacji ubezpieczeniowych

0
1401

22 września Komisja Europejska przyjęła pakiet zmian unijnych przepisów ubezpieczeniowych, w tym m.in. dyrektywy Wypłacalność II. Przewiduje on umożliwienie zakładom ubezpieczeń długoterminowych inwestycji w odbudowę Europy po pandemii Covid-19.

KE wyjaśniła, że pakiet ma na celu uodpornienie sektora ubezpieczeń i reasekuracji, aby mógł on przetrwać przyszłe kryzysy i lepiej chronić klientów. Komisja zapowiedziała ponadto wprowadzenie uproszczonych przepisów o bardziej proporcjonalnym charakterze, które będą dotyczyły mniejszych ubezpieczycieli.

– Europa potrzebuje silnego i dynamicznego sektora ubezpieczeniowego, który inwestowałby w naszą gospodarkę i pomagał nam sprostać zagrożeniom, w obliczu których stoimy. Sektor ubezpieczeń może wnieść swój wkład w Zielony Ład i unię rynków kapitałowych dzięki dwojakiej roli, jaką odgrywa jako podmiot zapewniający ochronę i inwestor. Przedstawione dzisiaj wnioski gwarantują, że nasze przepisy pozostaną adekwatne do zakładanych celów dzięki nadaniu im bardziej proporcjonalnego charakteru – powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy KE do spraw gospodarki służącej ludziom.

– Przedstawiony dziś wniosek pomoże sektorowi ubezpieczeń rozwinąć się i odegrać stosowną rolę w gospodarce UE. Umożliwiamy inwestowanie w odbudowę i późniejsze działania. Wspieramy również udział zakładów ubezpieczeń w unijnych rynkach kapitałowych, zapewniając długoterminowe inwestycje, które mają tak istotne znaczenie dla zrównoważonej przyszłości. Nasza rozwijająca się unia rynków kapitałowych ma kluczowe znaczenie dla naszej ekologicznej i cyfrowej przyszłości. Zwracamy też baczną uwagę na perspektywę konsumentów, ubezpieczający mogą mieć pewność, że będą w przyszłości lepiej chronieni, jeśli ich ubezpieczyciel popadnie w kłopoty – dodał Mairead McGuinness, komisarz do spraw stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych.

90 mld euro od ubezpieczycieli na odbudowę i przebudowę UE

W skład pakietu wchodzą: wniosek ustawodawczy w sprawie zmiany dyrektywy Wypłacalność II (dyrektywa 2009/138/WE), komunikat w sprawie jej przeglądu oraz wniosek ustawodawczy dotyczący nowej dyrektywy w sprawie naprawy oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji ubezpieczycieli. Celem pakietu jest zwiększenie wkładu europejskich ubezpieczycieli w finansowanie odbudowy, postęp na drodze do unii rynków kapitałowych i skierowanie funduszy na Europejski Zielony Ład.

Komisja szacuje, że w perspektywie krótkoterminowej planowane zmiany mogłyby doprowadzić do udostępnienia w UE kapitału w wysokości sięgającej 90 mld euro w perspektywie krótkoterminowej i 30 mld euro w długoterminowej. W ocenie KE tak istotny zastrzyk kapitału pomoże ubezpieczycielom i reasekuratorom zwiększyć ich wkład w charakterze inwestorów prywatnych w odbudowę Europy po pandemii Covid-19. Zmiany w dyrektywie Wypłacalność II zostaną na późniejszym etapie uzupełnione aktami delegowanymi. W komunikacie określono zamiary Komisji w tym zakresie.

Zawartość pakietu

Zdaniem Komisji, przedstawione przez nią zmiany zapewnią lepszą ochronę konsumentów i stabilne funkcjonowanie zakładów ubezpieczeń, nawet w trudnej sytuacji gospodarczej. W efekcie ich przyjęcia konsumenci będą lepiej informowani o sytuacji finansowej swojego ubezpieczyciela oraz lepiej chronieni przy zakupie produktów ochronnych w innych państwach członkowskich dzięki lepszej współpracy między organami nadzoru. Z kolei ubezpieczyciele będą zachęcani do większych inwestycji w długoterminowy kapitał dla gospodarki.

Ocena kondycji finansowej ubezpieczycieli będzie w większym stopniu uwzględniać pewne rodzaje ryzyka, w tym te związane z klimatem, i będzie mniej podatna na wpływ krótkotrwałych wahań rynkowych, zaś cały sektor zostanie poddany lepszej kontroli, aby uniknąć wystawiania jego stabilności na zagrożenia.

Naprawa oraz restrukturyzacja i uporządkowana likwidacja zakładów po nowemu

Celem planowanej przez KE dyrektywy w sprawie naprawy oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji ubezpieczycieli jest zapewnienie lepszego przygotowania zakładów i odpowiednich organów w UE na przypadki wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej. Regulacja wprowadzi nową usystematyzowaną procedurę restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, która w założeniu ma lepiej chronić zarówno ubezpieczających, jak i gospodarkę realną, system finansowy, a w ostatecznym rozrachunku – podatników. Z kolei organy krajowe mają dysponować lepszymi narzędziami na wypadek niewypłacalności zakładu ubezpieczeń.

Dzięki ustanowieniu kolegiów ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji odpowiednie podmioty sprawujące nadzór i organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji będą mogły podejmować na czas skoordynowane działania w celu rozwiązania problemów powstających w obrębie transgranicznych grup ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, zapewniając możliwie najlepsze skutki dla ubezpieczających i całej gospodarki.

KE wyjaśniała, że przedstawione wnioski opierają się w dużej mierze na opinii technicznej przedłożonej przez EIOPA. Są one również dostosowane do wyników prac przeprowadzonych w tej dziedzinie na szczeblu międzynarodowym, a jednocześnie uwzględniają europejską specyfikę.

Nad pakietem legislacyjnym będą teraz debatować Parlament Europejski i Rada.

Insurance Europe zadowolona, ale…

– Cieszymy się z uznania przez KE potrzeby ogólnego obniżenia wymogów kapitałowych ubezpieczycieli. Jednak tylko znaczna i trwała redukcja kapitału pozwoliłaby ubezpieczycielom na zwiększenie ich wkładu w finansowanie naprawy gospodarczej i wspieranie unijnego Zielonego Ładu i unii rynków kapitałowych. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczyciele muszą mieć długoterminową perspektywę w swojej strategii i decyzjach inwestycyjnych. Ponadto znaczna i trwała redukcja kapitału pozwoliłaby naszej branży odzyskać międzynarodową konkurencyjność. Tę redukcję kapitału można osiągnąć przy zachowaniu bardzo wysokiego poziomu ochrony europejskich ubezpieczających – skomentował Olav Jones, zastępca dyrektora generalnego Insurance Europe.

W jego ocenie kroki, jakie podjęła Komisja w sprawie proporcjonalności wydają się pozytywne. Istnieją jednak obawy, że jej propozycje dotyczące nowych wymogów sprawozdawczych i grupowych zawierają elementy, które niepotrzebnie zwiększałyby koszty i złożoność. Według zastępcy dyrektora generalnego Insurance Europe ważne są również propozycje dotyczące naprawy i restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji.

– Przyjrzymy się im uważnie, aby ocenić stopień, w jakim te propozycje są niezbędne i zgodne z normami uzgodnionymi na szczeblu międzynarodowym – powiedział  Olav Jones. – Będziemy nadal oceniać obszerny zestaw propozycji KE. Jednak ogólny wpływ stanie się jasny dopiero wtedy, gdy KE wyjaśni swoje plany dotyczące poziomu 2 – zadeklarował.

AM, news@gu.home.pl

(źródło: KE, Insurance Europe)