Polskie firmy płacą coraz więcej za ochronę ubezpieczeniową

0
455

Sygnalizowane w raporcie „Global Insurance Market Index” przygotowanym przez Marsh podwyżki cen ubezpieczeń dla przedsiębiorców są widoczne także w Polsce – zauważa „Puls Biznesu”. 

Z informacji gazety wynika, że trudności z dostępem do produktów ochronnych mają szczególnie duże organizacje oczekujące wysokich limitów odpowiedzialności w polisach, w których są spore problemy z uzyskaniem akceptowalnej oferty. Łukasz Górny, dyrektor departamentu rozwoju w EIB, zauważa, że polisy dla MŚP nadal są dostępne, chociaż wiąże się to z bardziej rozbudowaną analizą ryzyka. Ekspert dodaje, że niektórzy ubezpieczyciele intensyfikują działania w obszarze ubezpieczeń D&O i cyber dla tego segmentu klientów.

„PB” wskazuje, że wzrasta też wyczulenie zakładów na standard cyberbezpieczeństwa. Jeśli firma nie ma odpowiednich zabezpieczeń, oferta dla niej jest znacząco ograniczona lub zakład rezygnuje z jej przedstawienia. Łukasz Górny potwierdza, że ubezpieczyciele wycofują się z oferowania ochrony niektórym segmentom klientów, wymagając jednocześnie bardzo szczegółowych informacji o systemach bezpieczeństwa i procedurach. Ponadto podwyższane są udziały własne, a niektóre elementy ochrony, jak na przykład ransomware, są coraz trudniej osiągalne. Rosną też ceny ubezpieczeń D&O. Według Łukasza Górnego, ubezpieczyciele mocno odczuwają rosnące koszty ochrony prawnej, stanowiące znaczącą część wypłat z takich polis. Rosnąca szkodowość i straty wynikające z tego, że przed kryzysem takie polisy były wyjątkowo tanie, spowodowały, że liczba podmiotów je oferujących się skurczyła. Ekspert wskazuje, że wielu ubezpieczycieli zaprzestało oferowania D&O nowym klientom, wycofało się z wybranych segmentów rynku lub zredukowało limity na to ryzyko. Dlatego też ceny tych ubezpieczeń poszły w górę, podobnie jak polis majątkowych. Tomasz Szarek, dyrektor zarządzający pionu klienta korporacyjnego i rozwoju biznesu UNIQA Polska, wskazuje, że to efekt anomalii pogodowych, które dotknęły także Polskę. Ich skutkiem był 40% wzrost liczby szkód zgłoszonych z polis non-life oraz 9% wzrost ich cen. Anna Świątek, dyrektor departamentu ubezpieczeń komunikacyjnych UNIQA Polska dodaje, że większe szkody na świecie dotknęły cały rynek reasekuracyjny, czego prawdopodobnym efektem będzie wzrost cen ubezpieczeń majątkowych w kolejnych latach. Czynnikami wpływającymi na wzrost stawek są też przerwanie łańcuchów dostaw wskutek pandemii, deficyty towarów i usług a także wzrost cen.

Więcej na temat raportu Marsh:

Więcej:

„Puls Biznesu” z 2 listopada, Sylwia Wedziuk „Stawki ubezpieczeń wystrzeliły w górę”:

https://www.pb.pl/stawki-ubezpieczen-wystrzelily-w-gore-1132081

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)