Marże zagrożone przez spadki stawek w polisach i rosnące ceny aut

0
1060

W ocenie PZU stopniowy powrót do częstości szkód sprzed pandemii na rynku spadających cen, rosnącej inflacji i kursu euro, w dłuższej perspektywie uniemożliwi dalsze prowadzenie rentownego biznesu w ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Jako pierwszy symptom wspomnianego zjawiska ubezpieczyciel wskazał w swojej prezentacji wyniki rynku komunikacyjnego w I połowie tego roku – spadek wyniku technicznego w komunikacji o 22,3% r/r, zwłaszcza w AC (-44,2% r/r).

Zakład zwrócił też uwagę, że w III kwartale zwłaszcza w ubezpieczeniach komunikacyjnych utrzymywał się wysoki poziom konkurencyjności i presja cenowa.

Według ubezpieczyciela rosnący kurs euro i inflacja przekładające się na wyższe koszty odszkodowań i świadczeń oznacza dalszą utratę rentowności, co jest szczególnie dotkliwe dla mniejszych graczy – podał stooq.pl za PAP.

Członek zarządu PZU SA i CFO grupy Tomasz Kulik wskazał, że rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest coraz trudniejszy z punktu widzenia możliwości generowania na nim w długim terminie powtarzalnie wysokich marż.

– Mierzymy się z sytuacją stałego spadku ceny, spadku utrzymującego się konsekwentnie od przeszło dwóch lat. Obserwujemy wzrosty częstości szkód komunikacyjnych, a ze względu na presję wywołaną przez rosnącą inflację, oczekiwania płacowe oraz wzrosty części zamiennych wartość średniej szkody rośnie – powiedział podczas konferencji prasowej. – Przy spadku średniej ceny za ubezpieczenie jest to coraz trudniejszy rynek z punktu widzenia możliwości generowania na nim w długim terminie powtarzalnie wysokich marż – dodał.

Wskaźnik mieszany (COR) z ubezpieczeń komunikacyjnych PZU  wzrósł z 92% w II kwartale do 94% w III kw. 2021 r.

W prezentacji wynikowej PZU podał, że stopniowy powrót do częstości szkód sprzed pandemii na rynku spadających cen, rosnącej inflacji i kursu euro, w dłuższej perspektywie (po powrocie do naturalnych przebiegów szkodowych) uniemożliwią dalsze prowadzenie rentownego biznesu, czego pierwszym symptomem były wyniki rynku w pierwszym półroczu 2021 roku – spadek wyniku technicznego o 22,3% r/r, zwłaszcza w AC (-44,2% r/r).

https://stooq.pl/n/?f=1454274&search=pzu

https://stooq.pl/n/?f=1454142&search=pzu

AM, news@gu.com.pl

(źródło:stooq.pl, PAP )