Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych poparła senacki projekt zmian dotyczący m.in. obniżenia kosztów sądowych dla poszkodowanych. Zdaniem organizacji proponowana regulacja wymaga jednak pewnego doprecyzowania.
Na obecnym posiedzeniu Senatu RP ma odbyć się drugie czytanie senackiego projektu nowelizacji ustaw o PIT, o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Regulacja przygotowana przez izbę wyższą parlamentu przewiduje trzy istotne zmiany dla osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń komunikacyjnych:
- poszerzenie katalogu świadczeń zwolnionych z opodatkowania o takie, które są przyznawane poszkodowanym na podstawie wyroku lub ugody, a nie zostały dotychczas objęte wyłączeniem;
- zmianę aktualnego brzmienia art. 14 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK poprzez usunięcie możliwości wstrzymywania wypłaty odszkodowania ze względu na trwające postępowanie karne lub cywilne;
- zmianę w wysokości opłat sądowych dla poszkodowanych – przyjęcie opłaty stałej w wysokości 1 tys. zł, jeżeli wartość przedmiotu sporu przekracza 20 tys. zł.
Izba pozytywnie odniosła się do procedowanych zmian. Jednocześnie jednak wniosła o uwzględnienie takiej redakcji proponowanych zmian do ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która pozwoli na pełną realizację praw osób poszkodowanych – zarówno co do roszczeń, z którymi występują, jak i w zakresie korzystania z przysługujących im uprawnień w praktyce.
(AM, źródło: PIDiPO)