Pomoc psychologiczna i materialna dla osób z Ukrainy od VIG i TU Zdrowie

0
662

Obywatele Ukrainy objęci ubezpieczeniem w TU Zdrowie mogą liczyć na nielimitowane i nieodpłatne telekonsultacje psychologa. Specjalnie dla nich został uruchomiony specjalny numer telefonu, pod którym mogą się umawiać na rozmowy z psychologami w języku ukraińskim, polskim i angielskim. Z kolei Vienna Insurance Group kontynuuje akcję pomocową dla osób z ukraińskich spółek oraz ich bliskich.

– Z naszych danych wynika, że ubezpieczeniem w TU Zdrowie objętych jest 1100 osób pochodzących z Ukrainy i pracujących w Polsce. Zdajemy sobie sprawę, że nawet będąc w Polsce, obawiają się one o losy swoich bliskich, którzy zostali w Ukrainie, gdzie trwają działania wojenne. Aby udzielić im wsparcia, uruchomiliśmy telekonsultacje psychologiczne w ich rodzimym języku – mówi Teresa Domańska, dyrektor biura ubezpieczeń zdrowotnych TU Zdrowie.

Konsultacje są nielimitowane i bezpłatne, niezależnie od wariantu ubezpieczenia wykupionego przez pracodawcę. Dla osób potrzebujących wsparcia uruchomiona została infolinia pod numerem 585 005 503, przez którą umówią się na rozmowę z psychologiem. Ukraińcom pomaga też Vienna Insurance Group. Już od 4 marca pracownicy Compensy, InterRisk, Wiener i Vienna Life w Polsce zapewniają potrzebującym pracownikom ukraińskich spółek VIG i ich rodzinom transport z polsko-ukraińskiej granicy, zakwaterowanie w mieszkaniach grupy, pomoc medyczną i psychologiczną, a także wsparcie w zabezpieczeniu podstawowych potrzeb.

– Solidaryzujemy się z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy i działamy. Chciałbym bardzo podziękować inicjatorowi akcji, spółce Compensa i jej pracownikom, którzy od ubiegłego piątku poświęcają swój czas, sprawnie organizując całe przedsięwzięcie. Chęć niesienia bezinteresownej pomocy jest wspaniała i niezwykle potrzebna w tym trudnych czasach. Dziękuję także za wielkie zaangażowanie pozostałym spółkom VIG w Polsce. Tempo i skala pomocy niesionej naszym ukraińskim kolegom przez pracowników wszystkich polskich spółek grupy jest doprawdy niespotykana i godna podziwu – mówi Harald Riener, członek zarządu Vienna Insurance Group, odpowiedzialny za polski rynek.

Obecnie w Polsce jest już ponad 150 osób, kolejne są jeszcze w drodze. VIG w Polsce przekazała do ich dyspozycji około 90 mieszkań w Warszawie. Rodzinami opiekują się wolontariusze z każdej ze spółek, którzy sprawdzają potrzeby, udzielają informacji, służą rozmową i obecnością. W miarę rozwoju sytuacji będą także podejmowane kolejne działania pomocowe.

Ponadto we współpracy z Global Assistance przygotowywana jest specjalna infolinia, którą obsługiwać będą osoby mówiące w języku ukraińskim. Infolinia jest skierowana zarówno do osób, które już są w Polsce, jak i tych w drodze do Polski. Na infolinii będą udzielane najważniejsze informacje dotyczące pobytu w naszym kraju. 

(AM, źródło: TU Zdrowie)