Allianz Trade prognozuje duży wzrost niewypłacalności w najbliższych dwóch latach

0
1067

Allianz Trade przewiduje, że w obecnym roku liczba niewypłacalnych firm na świecie zwiększy się o 10%, a w 2023 r. o kolejne 14%, osiągając tym samym poziom sprzed pandemii. To konsekwencja wojny na Ukrainie i nowych lockdownów w Chinach, które znacznie pogorszyły bilans ryzyka, jakiego spodziewać się mogą firmy.

– Po raz pierwszy od 2019 roku spodziewamy się, że w latach 2022 i 2023 liczba niewypłacalności na świecie ponownie wzrośnie, zbliżając się do poziomu sprzed pandemii. We Francji i w Niemczech liczba niewypłacalności wzrośnie w 2022 i 2023 roku (odpowiednio 15% i 33% oraz 4% i 10%), jednak nadal będzie sztucznie zaniżona ze względu na silne środki wsparcia ze strony państwa, co ponownie opóźni jej normalizację – wyjaśnia Maxime Lemerle, dyrektor Działu Badań nad Niewypłacalnością Allianz Trade.

W USA, gdzie według prognoz Allianz Trade liczba niewypłacalności wzrośnie o 8% w 2022 i 23% w 2023 roku, firmy powinny czerpać korzyści z buforów zgromadzonych od czasu pandemii, wspomaganych przez Program Ochrony Płac masowo przekształcany w dotacje i program odbudowy zysków. Analitycy ubezpieczyciela są zdania, że Chiny również powinny być w stanie utrzymać upadłości firm pod kontrolą (1% w 2022 r., 11% w 2023 r.) dzięki niskiemu punktowi wyjścia, nawet pomimo ponownego pojawienia się zagrożeń dla firm poprzez negatywne czynniki w handlu międzynarodowym. W tych krajach liczba upadłości nie powróci do poziomu sprzed pandemii ani w 2022, ani w 2023 roku.

– Na tym etapie spodziewamy się, że jeden na trzy kraje powróci do poziomu sprzed pandemii w zakresie liczby niewypłacalności w 2022 roku, a jeden na dwa kraje w 2023 roku. Rozbieżne tendencje wystąpią zwłaszcza w Europie Zachodniej: w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii do końca tego roku liczba upadłości przekroczy poziom z roku 2019, podczas gdy we Włoszech, Portugalii i krajach skandynawskich normalizacja nastąpi dopiero w 2023 roku – dodaje Ana Boata, dyrektor Działu Analiz Ekonomicznych Allianz Trade.

Polska perspektywa

Sławomir Bąk, członek zarządu ds. oceny ryzyka Allianz Trade, zwraca uwagę, że w Polsce przyjęto inną niż w wielu innych krajach strategię walki z brakiem płynności firm – nie zawieszono obowiązków i procedur związanych ze zgłaszaniem niewypłacalności, ale przeciwnie: znacznie odformalizowano i uproszczono postępowanie naprawcze, tworząc nowy jego rodzaj. Firmy miały rozwiązywać problemy na jak najwcześniejszym etapie, nawet bez udziału sądu. Zdaniem eksperta to tłumaczy, dlaczego liczba niewypłacalności polskich firm nie spadła, a nawet rosła w dobie pandemii – pomimo publicznych programów wsparcia dla biznesu. Były one efektywne, ale jednocześnie na rynku przedsiębiorcy stawić musieli czoło wielu problemom, m.in. uderzającym w popyt i możliwość sprzedaży lockdownom.

– Uproszczona procedura, z kilkoma zmianami, ale nadal bardzo prosta, została na stałe w polskim prawie naprawczym. Pierwszy kwartał 2022 pokazał, że nadal jest bardzo użyteczna – po chwilowym spadku liczby niewypłacalności związanym ze wspomniana zmianą prawa, ich liczba znowu znacząco rośnie. 2/3 z tych postępowań to właśnie postępowania restrukturyzacyjne, głównie w nowej uproszczonej formie, a przeprowadzają je głównie rodzinne firmy MŚP – mówi Sławomir Bąk.

– Możliwość szybkiego reagowania na zmiany koniunktury na rynku pozwala obserwować bieżące trendy – w tym problemy firm budowlanych, których rentowność podkopały znaczące, kilkudziesięcioprocentowe wzrosty cen materiałów budowlanych. Spodziewamy się, iż w bieżącym roku nastąpi dalszy i wciąż istotny, bo 12% wzrost liczby niewypłacalności polskich firm – może już nie o tak znaczące prawie 70% r/r jak w 2021 r., ale za to do rekordowego poziomu, pomimo dobrych wyników makroekonomicznych w I kwartale. Niewypłacalności są bowiem coraz częstsze nie z przyczyn popytowych, ale głównie kosztowych i podażowych: przede wszystkim w związku z drożejącymi energią i surowcami oraz brakiem komponentów i rąk do pracy – podsumowuje ekspert.

(AM, źródło: MultiAN)