O nowościach i planach PZU Życie opowiadają: Tomasz Łakomy, dyrektor ds. zarządzania efektywnością i portfelem, PZU Życie SA i dyrektor ds. sprzedaży i współpracy PZU Cash SA; Gabriela Urbańska, koordynatorka ds. zarządzania projektami i wdrożeniami; Michał Bielecki, kierownik Zespołu Oferty Zdrowotnej i Współpracy Multikanałowej; Viola Harasimiuk, kierowniczka Zespołu Rozwoju Kompetencji Sieci Pracowniczej.
Aleksandra E. Wysocka: – Co PZU Życie przygotowało na Kongres Brokerów?
Tomasz Łakomy: – Kongres Brokerów to dla nas przede wszystkim okazja do spotkań i rozmów, ale też do dobrej zabawy w gronie przyjaciół, którymi brokerzy są dla nas nie od dziś. Planując aktywności kongresowe, staraliśmy się zachować równowagę między merytoryką i rozrywką.
Po pierwsze, 26 maja zapraszam wszystkich zainteresowanych do stref merytorycznych PZU w sali 5.10 w Hotelu Gołębiewski, gdzie będzie można dowiedzieć się więcej o niedawno rozpoczętej Akademii Brokera, o nowych pakietach dodatkowych do ubezpieczeń grupowych oraz napić się świeżo zaparzonej przez baristę dobrej kawy! Będzie nam można zadawać również dowolne pytania.
Zdradzę, że pracujemy z zespołem nad artykułem, w którym odpowiadamy na najczęściej pojawiające się brokerskie pytania. Lista jeszcze nie jest zamknięta, wiec jeśli kogoś z czytelników coś nurtuje w temacie współpracy z PZU Życie, to zachęcam do podzielenia się tym podczas Kongresu Brokerów.
Tych, którzy są pasjonatami sportu, zapraszam z kolei do rozmowy i pamiątkowego zdjęcia z kierowcą rajdowym i wielokrotnym mistrzem Polski – Tomaszem Kucharem.
W ramach ostatniego wykładu online Biznes Talk w ramach Akademii Brokera zaproszeni przez Was eksperci poruszyli temat inflacji, a nawet „inflacyjnego tsunami”! Czy ten temat dotyczy również ubezpieczeń na życie i oferty zdrowotnej?
Michał Bielecki: – Jak najbardziej. Jeśli poddamy tej analizie rynek medyczny, to zauważymy, że silny wzrost popytu na usługi zdrowotne, który nastąpił po pierwszych falach pandemii, przy jednoczesnym braku nowych kadr, powoduje istotny wzrost cen świadczeń medycznych.
Jak wynika z danych GUS, w 2021 r. wskaźnik inflacji na rynku medycznym (rok do roku) dla usług lekarskich wyniósł 7,8%, w stomatologii 12,5%, a w usługach szpitalnych 6,4%. Wzrosły również koszty utrzymania sieci placówek własnych, związane ze wzrostem cen energii elektrycznej, ogrzewania, wywozu i utylizacji odpadów medycznych.
Wszystko to razem sprowadza się niestety do konieczności dokonania indeksacji składek ubezpieczeń i abonamentów medycznych.
Co na to brokerzy?
M.B.: – Zjawisko inflacji jest na tyle powszechne, a sytuacja w służbie zdrowia na tyle dobrze znana, że mało kogo zaskakuje już perspektywa wzrostu składek.
T.Ł.: – Bardzo zależy nam na tym, żeby niczego nie robić gwałtownie, a brokerów zawsze traktować po partnersku.
A co się zmienia w podstawowej ofercie ubezpieczeń grupowych?
Gabriela Urbańska: – Od 1 maja 2022 r. wprowadziliśmy cztery nowe pakiety dodatkowe, które uzupełniają podstawowe ubezpieczenie pracownicze. Obserwujemy, że pracownicy chcą mieć możliwość dopasowania ubezpieczenia do własnej sytuacji. Jedni uprawiają więcej sportu i są zainteresowani ochroną na okoliczność uszczerbku na zdrowiu czy nieszczęśliwego wypadku, inni obawiają się zachorowania na nowotwór (i statystyki niestety dowodzą, że takie ryzyko dotyczy praktycznie wszystkich Polaków), a jeszcze inni kładą nacisk na zabezpieczenie finansowe swojej rodziny czy ochronę dzieci.
Dzięki technologii pracownicy mogą w nieskomplikowany sposób wybrać takie ubezpieczenie, które im najbardziej odpowiada. Zauważyliśmy, że w czasie pandemii zakłady pracy przełamały obawę przed technologią i teraz znacznie częściej korzystają z narzędzi obsługowych.
Rozmawiając o istotnych trendach w ubezpieczeniach grupowych, wskazałabym z jednej strony personalizację oferty, a z drugiej wyróżniające się zakresy ochrony. Brokerów pewnie zainteresuje też fakt, że nasze pakiety dodatkowe dają możliwość wyboru dużych sum ubezpieczenia. Każdy z pakietów ma kilka wariantów, więc możliwość personalizacji jest naprawdę spora. Wystarczy tylko jedna osoba, żeby uruchomić dodatkowy pakiet, a więc brokerzy nie muszą martwić się partycypacją…
M.B.: – Dodam, że planujemy dalsze rozszerzanie oferty zdrowotnej połączonej z życiową. Żeby w razie wypadku ubezpieczeni mogli skorzystać nie tylko z wypłaty świadczenia, ale też z pomocy medycznej czy rehabilitacji. Dzięki ścisłej współpracy z PZU Zdrowie mamy ku temu doskonałe warunki i potężne zaplecze.
Ze strony brokerów napływa dużo pytań dotyczących oferty zdrowotnej, m.in. w zakresie medycyny pracy czy abonamentów. Tematem, który jest coraz bardziej istotny dla pracodawców, jest profilaktyka zdrowotna. Mówiąc o trendach, które zaczęły się w 2020 r., a więc w momencie wybuchu pandemii, nie można pominąć rosnącej roli telemedycyny.
W kontekście ubezpieczeń pracowniczych znaczenie ma np. istniejąca od nie tak dawna możliwość wystawiania zwolnień L4 podczas telekonsultacji. Doceniane są także zdalne konsultacje ze specjalistami. To ma szczególnie duże znaczenie w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest znacznie bardziej ograniczony niż w dużych ośrodkach miejskich. Szybka konsultacja oznacza możliwość szybszej diagnozy i jeśli to potrzebne, niezwłoczne rozpoczęcie leczenia.
Viola Harasimiuk: – Wszystkich brokerów zainteresowanych bardziej szczegółowym poznaniem naszej nowej oferty zapraszam do Akademii Brokera, w której coś dla siebie znajdą zarówno początkujący pracownicy kancelarii brokerskich, jak i ci bardziej doświadczeni, którzy chcą trzymać rękę na pulsie. Mam nadzieję, że odwiedzą nas państwo podczas Kongresu w sali 5.10, gdzie czekamy z uśmiechem, kawą, ale też solidną porcją merytorycznych informacji.
Dziękuję za rozmowę.
Aleksandra E. Wysocka