Co czwarty Polak nie ma oszczędności, co trzeci nie odkłada pieniędzy

0
919

Blisko połowa oszczędzających przechowuje swoje zasoby finansowe w gotówce – wynika z badania „Oszczędzanie w obliczu wysokiej inflacji” przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium. Chociaż większość ankietowanych deklaruje, że ma zaoszczędzone pieniądze, to tylko 29% z nich regularnie odkłada określoną kwotę. 26% Polaków nie posiada oszczędności, a 33% w ogóle nie odkłada pieniędzy.

W czasach rosnących cen produktów oraz turbulencji w gospodarce kwestia odkładania części zarobków stanowi dla wielu Polaków duże wyzwanie. Jedna czwarta badanych (26%) przyznaje, że nie posiada i nie gromadzi oszczędności. Jako główną przyczynę takiego stanu rzeczy wskazują zbyt niskie zarobki (57% odpowiedzi). Kolejnym powodem jest brak umiejętności oszczędzania (13%), a trzecim brak dochodów (12%). Z kolei 7% badanych nie oszczędza, ponieważ nie czuje takiej potrzeby.

Jedna trzecia Polaków (33%) aktualnie nie odkłada pieniędzy – w tej grupie tylko co piąta osoba (21%) zadeklarowała, że ma już zaoszczędzony kapitał, pozostali (79%) nie mają oszczędności i nie oszczędzają. Taką postawą wykazują się częściej osoby mieszkające w pojedynkę (39%) niż ankietowani, którzy mieszkają w co najmniej dwuosobowych gospodarstwach domowych (24%).

Gromadzenie i pomnażanie kapitału to ważna umiejętność, szczególnie przydatna w czasach trudniejszej koniunktury gospodarczej. Odkładanie części stałych dochodów to jedna z podstawowych metod budowania osobistego zaplecza finansowego. Proces jest długofalowy, wymaga systematyczności oraz właściwego lokowania oszczędności. Jednak nawet małe kwoty, ale odkładane regularnie, to krok w kierunku budowania tzw. poduszki finansowej, która ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa finansów osobistych – powiedział Robert Chorzępa, kierujący Wydziałem Produktów Oszczędnościowych w Banku Millennium.

Zapytani o stosowaną strategię oszczędzania Polacy najczęściej wskazują, że odkładają część zarobków, kiedy tylko pojawia się taka możliwość (39% badanych). Blisko jedna trzecia ankietowanych (29%) regularnie co miesiąc przeznacza na ten cel stałą kwotę. 19% Polaków gromadzi pieniądze wtedy, gdy planuje większą inwestycję lub wydatek związany np. z wyjazdem na wakacje, wyprawką szkolną, zakupem samochodu czy telefonu. Co dziesiąty (9%) inwestuje nadwyżki pieniędzy.

Oszczędzający najczęściej wskazywali, że odłożone pieniądze przechowują w gotówce (44% odpowiedzi). Na kolejnych pozycjach znalazło się konto bieżące w banku (43%) oraz produkty finansowe, takie jak lokaty czy rachunki oszczędnościowe (43%). Inwestowanie w nieruchomości oraz w fundusze inwestycyjne wybiera po 9% osób. Tyle samo ankietowanych odkłada oszczędności na kontach emerytalnych np. IKE, IKZE, PPK. Na końcu listy znajdują się akcje (7%) i obligacje (6%).

Największą skłonność do przechowywania zaoszczędzonych pieniędzy w gotówce wykazują osoby w wieku 18–24 lata. Co ciekawe, rzadko korzystają oni z bankowych produktów oszczędnościowych. Jedynie 28% najmłodszych uczestników badania deklarowało korzystanie z tego typu rozwiązań bankowych, podczas gdy średnio dla wszystkich grup wiekowych odsetek wynosi 43%.

Wysoka liczba Polek i Polaków przechowujących swoje oszczędności w gotówce może być pokłosiem niepewności towarzyszącej nam w ostatnich latach, niskich stóp procentowych, ale także braku rzetelnej edukacji finansowej. Tymczasem trzymanie oszczędności w gotówce niesie ze sobą ryzyko utraty ich realnej wartości – wyjaśnia Robert Chorzępa.

Jak wynika z badania główną motywacją dla odkładania pieniędzy jest zabezpieczenie finansowe na czarną godzinę (60% odpowiedzi). 44% badanych oszczędza, aby móc pokryć niespodziewane wydatki, a jedna czwarta (27%) gromadzi pieniądze na wakacje. Polacy wskazali również konieczność odkładania pieniędzy w związku z inwestycjami, takimi jak remont i urządzenie mieszkania (24%) lub wydatkami np. na samochód (18%). Jedynie 12% ankietowanych oszczędza z myślą o przyszłej emeryturze.

Zdecydowana większość oszczędzających (71%) może pochwalić się zgromadzeniem finansowej poduszki bezpieczeństwa do wysokości sześciu miesięcznych pensji. Najczęściej są to jednak kwoty odpowiadające sumie zarobków od jednego do trzech miesięcy (29%). Mniej niż miesięczne wynagrodzenie odłożyło 22% ankietowanych. Blisko co piąty (18%) deklaruje, że posiada oszczędności w kwocie wyższej niż jego roczne wynagrodzenie.

Choć większość Polaków stara się odkładać pieniądze, to aż 40% przyznaje, że kwota ich oszczędności zmalała od początku roku. Taki sam poziom zgromadzonego kapitału utrzymuje 30% pytanych, natomiast kolejne 30% deklaruje, że kwota ich oszczędności wzrosła.

O badaniu:

Badanie przeprowadzone metodą ankiety internetowej (CAWI) na zlecenie Banku Millennium na panelu Ariadna w lipcu 2022 roku. Próba ogólnopolska N=1070 osób wieku od 18 lat wzwyż, reprezentatywna ze względu na płeć, wiek i wielkości miejscowości zamieszkania.

(KS, źródło: prnews.pl)