Ubezpieczone straty z tytułu klęsk żywiołowych przekroczyły poziom 100 mld dolarów

0
600

Z najnowszego raportu Swiss Re wynika, że ubiegłoroczne klęski żywiołowe spowodowały globalne straty gospodarcze w wysokości 275 miliardów dolarów, z których 125 mld pokryły ubezpieczenia. Głównymi czynnikami generującymi straty były wzrost gospodarczy i akumulacja aktywów majątkowych na obszarach dotkniętych klęskami, potęgowane przez wyjątkową presję inflacyjną.

– Wielkość strat w 2022 r. nie jest opowieścią o wyjątkowych zagrożeniach naturalnych, ale raczej obrazem rosnącej ekspozycji nieruchomości, zaakcentowanej przez wyjątkową inflację – powiedział Martin Bertogg, szef ds. zagrożeń katastroficznych Swiss Re. – Podczas gdy inflacja może się obniżać, rosnąca koncentracja wartości na obszarach narażonych na klęski żywiołowe pozostaje głównym motorem rosnących strat.

Ponieważ klęski żywiołowe nadal wyrządzają szkody majątkowe na całym świecie, zapotrzebowanie na ubezpieczenie zwiększyło się. Jednocześnie inflacja wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat, osiągając w 2022 r. średnio 7% w gospodarkach rozwiniętych i 9% w gospodarkach wschodzących. Efektem wysokich cen jest wzrost wartości nominalnej budynków, pojazdów i innych aktywów do ubezpieczenia, zwiększając w ten sposób wartość roszczeń za szkody spowodowane klęskami żywiołowymi.

Huragan Ian generował najwięcej strat

Ubezpieczone straty były w dużej mierze spowodowane huraganem Ian, zdecydowanie najbardziej kosztownym wydarzeniem roku. Żywioł spowodował straty ubezpieczone szacowane na 50–65 mld dol. W lutym 2022 r. skupisko burz (Eunice, Dudley, Franklin) w północno-zachodniej Europie spowodowało łączne straty objęte ubezpieczeniem w wysokości ponad 4 mld dol., co oznacza, że suma dla tej kategorii prawie podwoiła średnią z poprzednich 10 lat. 

Globalne straty spowodowane powodziami były powyżej średniej, a głównym zdarzeniem była powódź we wschodniej Australii w lutym–marcu 2022 r. Spowodowała ona 4,3 mld dol. strat ubezpieczonych, co było rekordowym wynikiem z tytułu klęski żywiołowej w historii tego kraju.

(AM, źródło: Swiss Re)