Najwyższe w historii osiągnięcia VIG Re

0
423

VIG Re ogłosił wstępne wyniki finansowe za 2022 r. Znalazły się wśród nich najwyższe w historii: zysk przed opodatkowaniem w wysokości 30,7 mln euro (+14,6%), składka przypisana brutto, która wrosła do 792,3 mln euro (+19,7%), i zysk z działalności ubezpieczeniowej wynoszący 38,5 mln euro (+90,4%).

Współczynnik łączony VIG Re uległ poprawie o 4,2 pp. i za 2022 r. wyniósł 91,9%. Aktywa osiągnęły wartość 1,47 mld euro (+ 0,4%). Zwrot na kapitale wyniósł 17,9%.

Pełny raport reasekurator opublikuje 30 kwietnia 2023 r.

Rok 2022 będzie rekordowy dla VIG Re nie tylko jako rok najwyższego przychodu ze składek, ale również najwyższego w historii zysku, którego motorem był doskonały wynik działalności ubezpieczeniowej. Ponadprzeciętny wzrost był zasługą oddziałów we Francji (+35%) i w Niemczech (+17%).

W 2022 r. firma wyemitowała pomocnicze fundusze własne o łącznej wartości 23 mln euro w ramach polityki optymalizacji miksu kapitałowego. Rating siły finansowej firmy A+ został potwierdzony przez agencję S&P w październiku 2022 r. po raz 14. z rzędu.

– Rok 2022 będzie zapamiętany jako rok rosnących napięć geopolitycznych i wysokiej inflacji powodującej zmianę polityki banków centralnych, prowadzącą do podwyżek stóp procentowych i spowolnienia wzrostu gospodarczego. Wojna w Ukrainie miała bezpośredni wpływ ekonomiczny na VIG Re wyrażający się jednocyfrowym w milionach euro odpisem z rosyjskiego underwritingu firmy i zapobiegawczą rewaluacją rosyjskich obligacji skarbowych. Podczas gdy wojna trwa, doświadczyliśmy również wysokiego poziomu katastrof naturalnych, przede wszystkim bezprecedensowego ciągu ciężkich burz gradowych we Francji – skomentował Johannes Martin Hartmann, dyrektor generalny VIG Re i prezes zarządu. – Pomimo tych przeciwności, miło mi poinformować, że VIG Re również w 2022 r. kontynuował dynamiczny wzrost, dostarczając najlepsze wyniki finansowe w historii. Nasz doskonały wynik działalności ubezpieczeniowej dowodzi siły i odporności naszego modelu biznesowego opartego na długoterminowym partnerstwie z naszymi klientami. Aby wywiązywać się z obowiązków wobec klientów, będziemy nadal trzymać się naszej ostrożnej polityki inwestycji i underwritingu na rynku reasekuracji, który dostarcza atrakcyjnych możliwości dalszego rozwoju – dodał.

Założona w 2008 r. firma reasekuracyjna należąca do Vienna Insurance Group – VIG Re z siedzibą w Pradze i biurami we Frankfurcie i Paryżu od 2009 r. posiada rating A+ z perspektywą stabilną przyznawany przez S&P. Obecnie obsługuje ponad 550 klientów w 45 krajach.

AC